Ahogy arról korábbi cikkünkben már beszámoltunk, 2023. május 30-tól kezdődnek Újpesten az éves kéményellenőrzési munkavégzések, jelen írásunkban pedig a kéménysepréssel kapcsolatos általános tudnivalóknak jártunk utána.
2018 óta az ingatlantulajdonos feladata a kémények ellenőriztetése
2018. január elsejétől a hatályos jogszabály alapján megszűnt az egylakásos ingatlanok, vagyis a családi házak és a társasházzá nem nyilvánított többlakásos ingatlanok kötelező kéményellenőrzése, így már a tulajdonos feladata, hogy gondoskodjanak a kéményük ellenőriztetéséről, valamint annak tisztíttatásáról.
A társasházak esetében nem történt változás: a szolgáltató előre értesít és amennyiben nem sikerül bejutniuk, úgy onnantól a katasztrófavédelem intézkedik.

Miért fontos a kémény tisztíttatása?
A kémény tisztíttatása nem csak azért fontos, hogy hatékonyan tölthesse be funkcióját, de magában a szerkezetben rengeteg kátrány és egyéb égéstermék halmozódik fel, amik baleset-és tűzveszélyt idézhetnek elő. Egy rosszul szellőző kémény például a szén-monoxid visszaáramlását okozhatja.
Egyre több a szén-monoxid mérgezés okozta esetszám
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) tájékoztatása szerint a kéményellenőrzések során az egyik leggyakrabban feltárt probléma a levegő-utánpótlás hiánya. A szén-monoxid színtelen, szagtalan, mérgező gáz, mely akkor jön létre, ha a nyílt égésterű fűtőeszköz vagy vízmelegítő környezetében nincs elég levegő, illetve ha az meghibásodik.
Sajnálatos módon a tavalyi évben 9 éves rekord dőlt meg: a halállal végződő szén-monoxid-mérgezéses esetek száma megkétszereződött, melyek során 21 ember vesztette életét, míg a bejelentett esetek száma 13%-al, 1037-re nőtt. Kedvező fejlemény viszont, hogy a riasztások immár 84 százalékában találtak a háztartásban szén-monoxid-érzékelőt, és ahol üzemelt szén-monoxid-érzékelő, nemcsak haláleset, de komolyabb mérgezés sem történt.
Az OKF emlékeztetett, nem elég néha csak ablakot nyitni: állandó, automatikus szellőzésre van szükség, ezért az új, jól szigetelő ablakokba is légbevezetőt kell szerelni. Mivel a szén-monoxidot sem az emberek, sem az állatok nem tudják kiszagolni, nélkülözhetetlen egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelőt beszerezni ott, ahol nyílt lánggal működő eszközzel fűtenek vagy melegítik a vizet.
Milyen gyakran kell a kéményt ellenőriztetni, tisztíttatni?
Az ellenőrzések a jogszabályban meghatározott gyakorisággal történnek meg: a szilárd tüzelésű berendezésekhez kapcsolódó égéstermék-elvezetők esetében évente, a gázüzemű és a zárt rendszerű tüzelőberendezésekhez kapcsolódó kémények vagy kéményrendszerek esetén kétévente. A kémények teljes nyomvonalának műszaki felülvizsgálatát négyévente ajánlott elvégezni.
Mekkora költséggel jár a kéményseprés?
A lakossági kéményseprés minden esetben ingyenes, de ha egy ingatlanban be van jegyezve valamilyen gazdálkodó szervezet, akkor már fizetni kell érte.
Utóbbi esetében elképzelhető, sőt, elő is fordul, hogy egy kéményseprést végző cég maga jelentkezik a kötelezően elvégezendő munkára, viszont egyéni döntés kérdése, hogy kíván-e élni a lehetőséggel. Mindenki maga dönti el, hogy melyik cég szolgáltatását veszi igénybe, ugyanis az árképzésben lehetnek differenciák, tehát mindig lesz egy olcsóbb szolgáltató.
A témával kapcsolatos további részletes információk a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság lakossági honlapján érhetők el.