Újpesti sport IV – UTE Torna

Újpest mindig is büszkén vallotta magáról, hogy egy sportos város és az UTE 1885-ös alapítása óta szerzett megszámlálhatatlan trófea ennek a bizonyítéka. Az Újpesti Sport sorozatunkban bemutatjuk az Újpesti Tornaegylet szakágait, ezen szakágak történelmét, eredményeit és büszkeségeit. Mai cikkünkben, rendkívül sikeres szakágat mutatunk be, mely szerepel az UTE nevében is, a tornát.

A klasszikus torna, mely minden sport őse és alapja, az egyesület alapítói előtt is mint „a sportok sportja állt” olvashatjuk az UTE 1935-ben kiadott jubileumi évkönyvében. Az 1885-ben megalakult szakosztály első évtizedeire a tömegtornákon, dísztornákon, bemutatókon való részvétel volt a jellemző. Az első neves versenyzők pályafutása a 20-as években kezdődött. Az évtized közepére 80 tornászból állt a szakosztály, 50 fiú, 30 leány. Az első magyar bajnok Francia István volt, aki 1930-ban szerezte meg a bajnoki címet függeszkedésben. 1933-ban Barta Ferenc, valamint Hegedűs József szerzett bajnoki címet. Előbbi gyűrűn, míg utóbbi lólengésben és korláton. A szakosztály első olimpikonjai Kende Rezső, valamint Hegedűs József voltak.

A második világháború alatt nem igazán volt lehetőség sikerekre. Azonban 1952-ben újjáéledt a szakosztály Vida Ignác Vezetésével. Az igazi megerősödés 1952-ben történt amikor a híres debreceni szakember Aradi Gyula és versenyzői, Mogyorosi Klencs János, Kocsis Károly, Dibáczi Béláné és Béla, Kincses Ferenc, Gyulai László és Juhász Gábor a Budapesti Dózsába igazoltak. További versenyzők jöttek a szakosztályhoz: Simonfalvi László, Zalai Lászlóné, Dobozi Lászlóné.

A újpesti és talán a magyar tornasport legnagyobb sikerét 1954-es Világbajnokságon, valamint az 1956-os Olimpián Keleti Ágnes érte el. A világbajnokságon felemás korláton szerzett aranyérmet. Az 1956-os melborune-i olimpián 4 számban is, talaj, gerenda, felemás korlát, kéziszercsapat, aranyérmet nyert, valamint 2 ezüst érmet is szerzett. Keleti Ágnes 2020 óta Újpest díszpolgára.

A szakosztály az 1960-as években is meghatározó szerepet töltött be a magyar tornasportban. Válogatott versenyzők voltak: Kiss Tóth Sándor, Bordán Dezső , Kovács Gyula, Kisteleki Antal számos hazai és nemzetközi versenyeket nyertek. Az 1970-es években Molnár Imre majd Donáth Ferenc és a 80-as évektől Kakukk József volt a férfi szakág meghatározója. 1980-ban örömteli eseményként a klub akkori elnökének  – Hólya István Úrnak – maximális támogatása mellett megépült Újpesten a klub Tornacsarnoka. A minden igényt kielégítő, modern és tökéletesen felszerelt tornateremben a férfi torna mellett Bejekné Förstner Klára irányításával ismét beindult a női szakág.

Az 1988-as Szöuli Olimpián Fajkusz Csaba a magyar férfi tornászcsapat legfiatalabb versenyzőjeként vett részt, ahol Bejek Gézáné a koreai csapatot írányította nagyon sikeresen. Csollány Szilveszter és Élő Róbert ezidőben már ifjúsági világversenyeken öregbítette az UTE hírnevét. Az 1992-es évben Csollány Szilveszter  és Molnár Kriszta szerepelt kiemelkedően! A szenkénti világbajnokságon Csollány a gyűrűn ezüst érmes lett, Molnár Kriszta korláton 5.helyen végzett. A sikeres Eb szereplés után Fajkusz és Élő Róbert mellett mindketten tagjai voltak az 1992-es olimpián remekelő magyar válogatottnak. 1996-ban Csollány ezüstérmes lett a gyűrűn, Ábrahám felnőtt EB-n, Ónodi ifjúsági EB-n szerepelt.

Az anyagi nehézségek ellenére 2007-ben az UTE-ba igazolt Berki Krisztián, aki  a nemzetközi tornaszövetség „furcsa” szabályai miatt  nem  szererepelhetett a pekingi olimpián. 2010-ben Berki Krisztián az év felnőtt sportolója lett, Demeter Enikőt és Juhász Zsoltot az év legjobb gumiasztalos sportolójává választották! 2011-es VB-n megszerzett 2. Világbajnoki címe londoni kvótát jelentett Berki Krisztián számára. A londoni olimpián lólengésben Berki Krisztián ugyanannyi pontot szerzett a döntőben, mint versenytársa, Louis Smith, viszont a kivitelezési pontszáma magasabb volt, így Berki Krisztián szerezte meg az aranyérmet.

Napjainkban fontos szerepet szánunk az utánpótlás és az élsport mellett az egészséges életmód megismertetésére és a „tömegsportra” is! Töretlenül bízunk abban,hogy az elkövetkező években a sport és a torna szerepe előtérbe kerül, hiszen a jövő építésében nélkülözhetelen az ifjúság megfelelő kondíciója. 2021-ben felújították a tornacsarnokot, amelyet az ötszörös olimpiai bajnok Keleti Ágnesről neveztek el.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük