Egy felelősségteljes döntés meghozatala nem egyszerű, nem fekete-fehér. Újpest városvezetését nem politikai haszonszerzés és marketing motiválja, hanem Újpest érdekeinek szem előtt tartása. Az újpesti képviselő-testület tegnap úgy döntött, hogy nem él a Megyeri Csárdát érintő elővásárlási jogával. Ha egy kicsit jobban megvizsgáljuk miért, megértjük a döntést.
A napjainkra már magántulajdonba került ingatlan igen elhanyagolt állapotban van. Elhelyezkedése és múltja miatt szeretett, ám a csárda sem helyi, sem országos védelem alatt nem áll. Sok-sok évvel ezelőtt, 2006-ban kísérletet tettek örökségvédelemmel való megóvására is, de azt szakmai alapon elutasították. A Fővárosi Közgyűlés 2015-ös döntése pedig kimondta: „nem rendelkezik olyan építészeti értékkel, amely a fővárosi helyi védelem alá helyezést indokolttá tenné.”
A kérdés az, hogy megvásárolja-e Újpest a Megyeri Csárdát? A vételár 135 millió forint, ehhez társulna még a felújítási költség, majd a későbbiekben az üzemeltetési költség is. Nagy teher ez egy meghatározott költségvetésből gazdálkodó önkormányzat számára.
Mivel a költségvetésben nem szerepel ilyen tervezett kiadás, így akár ezt a majd félmilliárd forintos költséget máshonnan kellene átcsoportosítania az önkormányzatnak. És akkor itt kellene felmerülnie minden felelősségteljesen gondolkodó politikusban egy kérdésnek: De honnan vegyék el ezt az összeget? Elvehető-e egyáltalán? Húzza le az intézményi felújításokat az önkormányzat? 135 millió forintból egy óvoda tetőszigetelése is megvalósítható, de csoportszobákat és udvarokat is fel lehet belőle újítani. Netán ne adjon önkormányzati támogatásokat? Ne rendezzen rendezvényeket? Ne szánjon pénzt útfelújításokra? És sorolhatnánk…. A városvezetés szerint a felelős döntés meghozatalánál ezeket is számba kell venni.
Mi történik ezután?
Legyen bárki a későbbiekben a tulajdonos, csak olyan beruházás történhet, amely megfelel a hatályos szabályozásnak. A terület besorolása csakis vendéglátásra és szállásra ad lehetőséget. Ami azt jelenti, hogy nem lehet lakóparkot és üzletközpontot építeni, de mást se. Az új tulajdonos csakis azt teheti, amit eddig lehetett.
A városvezetés szerint a felelősségteljes döntés meghozatala nem fekete-fehér, félre kell rakni a politikai haszonszerzés és marketing diktálta önös érdekeket, és csak Újpest, városunk jövőjét kell nézni, és azt, hogy a város a forrásait a lehetőségekhez képest legjobban a közösség érdekeit szem előtt tartva használja fel.