Így változott az életünk január 1-jétől

A korábbi évekhez megszokott módon idén is számos változás lépett életbe az év első napján, az Újpesti Szemle pedig összeszedte a legfontosabbakat: durván drágulnak az autópálya-matrica árak, emelkedik a minimálbér, összevonják a SZÉP kártya zsebeit, de a jogosítvány és forgalmi engedély esetében is könnyítés következett be.

Durván drágulnak az autópálya-matricák

Az éves országos autópálya-matricáért személygépkocsik esetében a tavalyihoz képest 5%-kal többet, vagyis 49 190 forintot kell fizetni, a megyei matricák ára szintén 5%-kal drágult, ez 5720 forintra változott a tavalyi 5450 forint után.

Jóval nagyobb viszont a drágulás a rövidebb időszakokra szóló matricák esetében: a személygépkocsik esetében (D1 díjkategória) a havi matrica ára 71%-kal, vagyis 8900 forintra nőtt a tavalyi 5210 forint után, a tíz napig érvényes matrica ára 44%-kal, vagyis 5500 forintra drágul az idei 3820 forintról. Az éves országos és megyei matricák a díjköteles gyorsforgalmi úthálózaton az év első napjától, illetve a tárgyévben a vásárlás időpontjától a következő év január 31-én éjfélig használhatók.

Fotó: Autónavigátor

Drágulnak a büntetések is: a díjköteles utak matrica nélküli használata esetén a D1 kategóriában például 60 napon belüli fizetésnél 18 750, ezen túl 74 970 forintra nő a büntetés összege. Tavaly ez az összeg 16 220, illetve 64 850 forint volt. A kiszabott pótdíjak a fizetési felszólítást követően kiválthatóak éves országos matrica utólagos megvásárlásával is.

Nem kell aggódni, ha otthon hagytuk a jogosítványt és a forgalmi engedélyt

Január 1-jétől – a rendelkezéseknek megfelelő esetekben – nem minősül jogsértésnek az, ha a jármű vezetője nem tartja magánál a jármű vezetésére jogosító vezetői engedélyt, valamint a jármű fogalmi engedélyét, ebből következően pedig ezek az esetek nem is lesznek szankcionálhatók.

Fotó: Autónavigátor

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy azokat nem vonhatják be a hatóságok: a jogszabályban meghatározott esetekben továbbra is elvételre kerül a vezetői engedély és a forgalmi engedély, amennyiben az a helyszínen rendelkezésre áll. Emellett – függetlenül attól, hogy a vezetői engedélyt, illetve forgalmi engedélyt az intézkedő rendőr elvette vagy sem – a vezetési, illetve a forgalomban való részvétel jogosultsága felfüggesztésének bejegyzése tényéről a járművezető írásbeli tájékoztatást kap: tehát akkor sem lesz jogosult gépjármű vezetésére a szankcionált járművezető, ha a jogosítvány és a forgalmi engedély nála marad.

Drágul a közösségi bringázás is

A havi bérlet ára januártól 1000 forintra, az éves bérlet 8500 forintra, a percdíj pedig 40 forintra nő. A díjmentes időszak továbbra is 30 perc marad.

Fotó: bkk.hu

Könnyítés a Horvátországba vakációzóknak

Horvátország az egyik, ha nem a legkedveltebb nyaralóhelye a magyaroknak, viszont a határon való tumultus sok bosszúságot okozott a turistáknak. Január 1-jétől viszont Horvátország is teljes körű tagja a schengeni övezetnek, így a határátkelőket is megállás és ellenőrzés nélkül vehetik igénybe az utazók. A magyar-horvát határon így 15 helyen szűnt meg az ellenőrzés.

A schengeni övezethez való csatlakozással egy időben Horvátország belépett az eurozónába is, így az országba látogatóknak most már euróval kell készülniük a vakációra.

Összevonásra kerülnek a SZÉP kártya zsebei

A Magyar Közlönyben megjelent rendelet szerint megszűnnek a SZÉP kártya alszámlái, és január 1-jétől összevonásra kerülnek a szálláshely, vendéglátás és szabadidő zsebek. A módosítás mintegy 2,5 millió kártyafelhasználót és közel 50 ezer hazai turisztikai szolgáltatót érint.

Fotó: kormany.hu

Emelkedik a minimálbér és a nyugdíj, marad a babaváró hitel és a falusi csok is

Január elsejétől emelkedik a minimálbér és az összes, ehhez kapcsolt értékmeghatározás is. A minimálbér összege a 2022-es bruttó 200 ezer forintról 232 ezerre emelkedik, a garantált bérminimum pedig 296 400 forint lesz. A minimálbér és a garantált bérminimum emelése felfelé hajtja többek között a minimálbérhez kötött családtámogatásokat is, így például a gyedet, a nagyszülői gyedet, a gyodot, a táppénzt, illetve az álláskeresési járadékot is. A GYED és a nagyszülői GYED maximális összege bruttó 324.800 Ft-ra, a táppénz összege napi 11.160 Ft-ra, a gyermekek otthongondozási díja, vagyis a gyod bruttó 232 ezer forintra változik. Változik továbbá a betegségek után érvényesíthető szja-kedvezmények (cukorbetegek, a laktóz- vagy gluténérzékenyek, hallási, látási vagy mozgásszervi fogyatékossággal élők) összege is: mostantól havi 11.600 forintot kaphatnak a jogosultak.

15 százalékkal emelkedik továbbá a nyugdíj is Magyarországon, beleértve a 13. havi nyugdíjat is. A változás a magyar lakosság mintegy negyedét, azaz közel két és fél millió ember érint.

A kormány az utolsó pillanatig várt a babaváró hitel, a falusi csok, valamint az új lakások építésére vonatkozó áfa-visszaigénylési kedvezmény meghosszabbításáról szóló kormányrendeletek elfogadásával, melyek lejárata 2022. december 31-én volt esedékes. Ezek lejárata két évvel, azaz 2024. december 31-ig került meghosszabbításra.

Felfüggesztésre került ugyanakkor a nagycsaládosok autóvásárlási kedvezménye, és csak a meghatározott cél – vagyis napelemes rendszerek telepítése esetében fogad be a Magyar Államkincstár támogatási igénybejelentést felújítási támogatásra. Ennek határideje 2023. március 31.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük