Meglehetősen meghökkentő levelet kaptunk újpesti olvasónktól: hiába próbálta meg korszerű beruházás útján csökkenteni az energiaköltségeit, mára már többet fizet a rendszerhasználati díjért, mint az áramért.
A KSH múlt hét végén publikált jelentése szerint decemberben is folytatódott az infláció gyorsulása, ami egyben új, 26 éves rekordot is jelentett: a novemberi 22,5 százalékról 24,5 százalékra emelkedett az az infláció decemberben, így az egész éves pénzromlás 14,5 százalék lett – közölte a KSH. A legnagyobb mértékben az élelmiszerek (44,8 százalék), illetve a rezsi (55,5 százalék) drágult.
Az elszálló gázárak miatt olvasónk még a fűtési szezon elején vásárolt egy korszerű, energiatakarékos inverteres hűtő-fűtő klímát, azt gondolván, hogy az besegíthet, illetve pótolhatja a meglévő gázkazánja használatát, remélve, hogy fűtési költségei csökkennek. Ehhez képest meglepően tapasztalta, amikor megnézte számláját: többet fizet a rendszerhasználati díjért, mint az áramért. Az eset nem egyedi, hiszen számos alkalommal látott napvilágot hír a rendszerhasználati díjak brutális megemelkedéséről, ritkább esetben – hasonlóan olvasónk számlájához – pedig hogy az meg is haladja magát az energiadíjat. De mi is az a rendszerhasználati díj?

A rendszerhasználati díjról
Az áramellátáshoz szükséges rendszereket, vezetékeket, transzformátorokat fenn kell tartani, azokat karban kell tartani, ott emberek dolgoznak, gépek, eszközök működnek, ezekhez pedig éppúgy energia kell, mint akár, hogy otthon működtetni tudjunk mondjuk egy gázrezsót, vagy épp felkapcsolni a lámpát. Ezeknek a díját fizetjük meg a rendszerhasználati díjban – ismertette korábban Holoda Attila energiapiaci szakértő.
Mivel nem csak a fogyasztókat, de a szolgáltatókat is érinti az energiaárak változása, így ez esetben akár díjemelésre is kényszerülhetnek. Ez tavaly nyártól kezdődően be is következett: az áram rendszerhasználati díja a 3,5-szeresével, a gázé október 1-től köbméterenként 20 Ft-tal drágult meg.
Marad az emelt rendszerhasználati díj, jön az extraprofitadó
A december 9-i Kormányinfón Gulyás Gergely arról tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy a 2023. január 1. és 2023. december 31. közötti időszakra vonatkozó villamos energia rendszerhasználati díjakat akként kell megállapítani, hogy az nem eredményezheti a lakossági fogyasztók által fizetendő rendszerhasználati díjak növekedését, továbbá hogy mivel a rendszerüzemeltetők költségei tovább nőnek az energia konstans drágulása miatt, ezért a kormány extraprofitadót vet ki a kiegyenlítő szolgáltatást nyújtó erőművekre. Ennek mértéke 2023-ban 40 milliárd Ft.