Újpest mindig is büszkén vallotta magáról, hogy egy sportos város és az UTE 1885-ös alapítása óta szerzett megszámlálhatatlan trófea ennek a bizonyítéka. Az Újpesti Sport sorozatunkban bemutatjuk az Újpesti Tornaegylet szakágait, ezen szakágak történelmét, eredményeit és büszkeségeit. Mai cikkünkben, talán a foci után legnépszerűbb sportot mutatjuk be, a jégkorongot.

I. – Történet
Amikor 1885-ben megalapították az Újpesti Tornaegyletet, jégkorongról még szó sem volt, hiszen a világ másik felén is gyerekcipőben járt a sport fejlődése. Ez nem jelentette azt, hogy ne lehetett volna szervezett körülmények között korcsolyázni. 1886-ban már megkezdték az első korcsolyapályának a kialakítását az Ehrenwald cég kikötőjében. Az évek során több helyütt is volt korcsolyapálya, de az első fix helyszínű pályát 1906-ban nyitották meg a Népszigeten, ahol telente még éjszakánként is lehetett korcsolyázni. A jégkorong története Magyarországon 1925-ben kezdődött, amikor az úgynevezett „koronghoki” megvetette lábát az országban. 1926-ban a Városligetben megnyitott a műjégpálya, így megindulhatott a jégkorongozás a városban. 1928-ban már az Olimpián is részt vett Magyarország a jégkorongcsapatával. 1937-ben a nagy népszerűségének köszönhetően és annak, hogy 1930-ra már több jégkorong klub is alakult, elindult a Magyar Bajnokság. Újpest csapata ebben még nem vett részt, hiszen az 1930-ban alapított szakosztály, összesen két évet működött, majd megszüntették azt.
Az UTE 50 esztendős története című könyv így számol be a ’30-ban alapított szakosztályról: „Szakosztályaink közül talán a legrövidebb életű jéghockey szakosztályunk volt, amely alig két esztendős működés után, a mostoha viszonyok és a téli időjárástól való függősége, illetőleg annak bizonytalansága miatt kénytelen volt, egyébként szépen induló pályáját befejezni.

Végül 1955-ben alapították meg a Budapesti Dózsa színeiben. Az első játékosok között találhattuk: Ádám Andrást, Kondorosi Tihamért, Palotás Jánost, de kiemelkedett közölük a válogatott kapus Hircsák István. Az első mérkőzésre 1955. december 10-én került sor a városligeti műjégen, ahol a Bp. Kinizsi néven szereplő Ferencváros volt az ellenfél. 3000 néző előtt, végül 3-2-re győzött az Újpest csapata. 1956-ban újra Újpest TE néven szerepeltek a bajnokságban, azonban ez rövid életű volt, és egészen 1991-ig Újpesti Dózsa égisze alatt működött a összes szakosztály, köztük a jégkorongozók is.

Új csarnokok
Egészen 1963-ig nem volt saját jégpályája az Újpestnek. Eddig a Városligeti műjégpályán és a Kisstadionban játszották a meccseket. 1963-ban megkezdődtek az új csarnok építési munkálatai, amelyet 1964-re be is fejeztek és a régi kézilabda pálya helyén, a Megyeri úton, elkészült az ország negyedik műjégpályája. Az első meccset az új csarnokban az FTC csapata ellen játszotta az Újpest és 3000 néző előtt, 1964. január 15-én 8-0-ás győzelmet aratott. A stadiont 1985-ben újpesti összefogással 11,5 millió forint összegben teljeskörűen felújították.

1995-től amatőr sportolók voltak a csapat tagjai, így az elkövetkező években az utolsó és utolsó előtti helyeken rostokolt a csapat. 1999-2000-es szezonban nem indult felnőtt csapat a Magyar Bajnokságban, először 45 év után. A rég óta álomként szereplő fedett csarnok építése 2003 márciusában kezdődött meg. Lebontották a régi pályát és egy új, 1500 fős jégcsarnok épült meg a Megyeri úton. Az első mérkőzésre végül 2004. január 4-én került sor a Miskolci JJSE ellen, és 500 fős közönséggel. Az Ancsin János vezette csapat végül 8-3-ra győzött. Jelenleg 2000 fő a csarnok befogadóképessége, ebből 300 hely a vendégcsapat szurkolóinak van fenntartva.

II. Címek és győzelmek
Az 1955-ös alapítást követően nem kellett sokat várnia Újpestnek az első bajnoki címre. Az 1957-58-as szezonban 7 győzelem mellett, 1 döntetlennel veretlenül nyerte meg a bajnokságot a Vörös Meteor és a BVSC csapata előtt. Az első győzelem után még 12 alkalommal sikerült elhódítani az Országos Bajnoki címet. 1984 és 1988 között zsinórban négyszer nyerte meg a bajnokságot, de kétszer tudott duplázni és egyszer triplázni is 1967 és 70 között. Ezzel a 13 győzelemmel holtversenyben a második az örökranglistán, ahol az Alba Volán SC Székesfehérvárral osztozik a helyezésen. Az első helyezett nem meglepetésre a Ferencváros csapata 29 győzelemmel.
A Magyar Kupát 9 alkalommal hódította el az Újpest csapata. A bajnoki címmel ellentétben, itt kellett várni majd egy évtizedet, egészen a 1964-65-ös szezonig, hogy magasba emelhessék a trófeát. Utoljára 1989-90-es szezonban sikerült megnyerni a Magyar Kupát, amikor büntetőkkel sikerült legyőzni a Lehel SC csapatát.

III. Legendák
Újpest jégkorongcsapatát az elmúlt évtizedek során rengeteg legendás játékos erősítette. Elsőként, akiről érdemes megemlékezni az Hircsák István, aki 1955 és 1958 között erősítette az Újpest csapatát. A legendás kapus sok helyen megfordult, a Ferencváros csapatában, az MTK-nál, a Budapest Postás csapatában, pályafutását végül az Újpesti Dózsa csapatában fejezte be. Pályafutása során 11 bajnoki címet szerzett, köztük 1958-ban az Újpest csapatával. A karrierje befejeztéig Európa legjobb kapusaiként tartották számon.

Buzás György játékosként 1971 és 1984 között erősítette az Újpest csapatát. Összesen négy bajnoki címet nyert a lila-fehérekkel. 1982-ben az év legjobb jégkorongozójának választották. Klub teljesítménye mellett, 157 alkalommal ölthette magára a címerest mezt a válogatottban.

Ancsin János a 20. század legjobb magyar jégkorongozója is az Újpest csapatát erősítette 1979 és 1995 között. Ez alatt az időszak alatt hatszor szerezte meg a magyar bajnoki trófeát. 1995-ben, amikor az Újpest csapata amatőr alapokra helyezte a hokit, eligazolt a Dunaferr csapatához, de 2000-ben visszatért Újpestre edzőként. 2002 és 2004, illetve 2006 és 2007 között a felnőtt csapatot edzette, igaz, saját bevallása alapján nem volt alkalmas az edzőségre: „Edzőként azért nem voltam jó, mert nem tudok kiabálni és ez hátrány. Amikor vezetőedző voltam, és kiabálni kellett, mert nem tetszett a csapat hozzáállása, akkor a másodedzőt küldtem be az öltözőbe, csinálja ő. Másrészt talán túlságosan elvártam a játékosoktól, hogy amit én tudtam technikailag, azt hajtsák végre ők is” – mondta az Origonak adott interjújában. Jelenleg az UTE jégkorong szakosztályának igazgatója.

IV. Jelen
Az Újpest hokicsapatának most fejeződtek be a Magyar Kupa küzdelmei, ahol az előkelő harmadik helyet szerezte meg, a Hydro Fehérvár AV19 illetve, a végső győztes Budapest Jégkorong Akadémia Hockey Club mögött. Az Erste Liga folyamatban lévő szezonja már kevésbé sikeresebb. Jelenleg 34 lejátszott mérkőzés után, mindösszesen 11 győzelemmel és 23 vereséggel a tabella 8. helyén áll. Ami valahol fájó, mert a 2021-22-es szezonban a harmadik helyet szerezte meg a csapat. 2020. szeptember 30. óta, a csapat edzője az ex-újpesti csatár és ifiedző Virág Csaba. Jelenleg legeredményesebb játékosa az Újpestnek a 22 éves ukrán Alexander Peresunko, aki az Erste Ligában 36 pontot szerzett.