Gyakran láthatunk olyan fákat szerte Újpesten, amelynek mintha egy láncfűrésszel estek volna neki, tönkretéve azt. Ez távolabb sem lehetne az igazságtól. Ilyenkor az Újpesti Városgondokság munkatársai egy nagyon fontos karbantartási feladatot végeznek, amelynek a neve, ifjítás.

A városi fák sok esetben olyan környezetben vannak, amelyek messze vannak az ideálistól, aminek köszönhetően nem úgy működnek a fák természetes öntisztulási folyamatai, mintha egy erdőben lennének. Ezt tetézi a szárazság, nagy meleg és a rossz minőségű levegő. Ezért a fák élettartamát meghosszabbítandó faápolási munkákat kell elvégezni, ezek közé tartozik az ifjítás is. Ennek a célja, hogy a fa megfiatalodjon, új ágak, ágrendszer alakuljon ki és erőre kapjon. Eleinte elég furán fog kinézni az ifjított fa a vastag törzséhez viszonyított kis koronájával, de ezek az arányok pár év alatt helyreállnak, és egy életerős fa áll majd a régi, már-már kivágással fenyegetett helyén.
Megkerestük ifjítással kapcsolatos kérdéseinkkel Vörös Katalin okleveles táj- és kertészmérnököt, aki kérdéseinkre a következő választ adta: „Ahogyan mi emberek, úgy a fák is megöregednek. Azonban, amennyiben ép a fa gyökérzete és a törzse, az ifjítás kiváló eszköz lehet a kezünkben az életének meghosszabbítására. A növekedési időszak derekán (vagyis általánosságban júniustól szeptemberig) jó a sebgyógyulás, és az új hajtások még tél előtt megérhetnek.”
Most ilyen fákat többek között Blaha Lujza utcában találhatnak az arra járók, és lehet, hogy most nem úgy néznek ki a fák, mint amelyek megérik a jövőt, de ha nem végzik el ezt a beavatkozást, akkor lehet, hogy ténylegesen nem is érik meg. Újpest Önkormányzata folyamatosan ülteti a fákat a közterületre, 2019 óta több ezer fát ültettek el és ez a szám minden évben növekszik.
