Nyakunkon az óraátállítás – vasárnap kezdetét veszi a nyári időszámítás

Minden év márciusának utolsó hétvégéjén véget ér a téli időszámítás, és egy órával előbbre tekerjük az óramutatókat. Az Európai Uniónak hála viszont lehet, hogy hamarosan már nem kell ezzel foglalkoznunk.

Idén a nyári időszámítás 2023. március 26. vasárnap hajnalban kezdődik: 2:00 órakor 3:00 órára kell előreállítani az óráinkat.

Nyári vagy téli?

Az Európai Unió döntése szerint 2024-ben minden európai országnak véglegesen át kell állnia az általa megválasztott időszámításra – ezután több óraátállítás nem lesz. Az eredeti határidő 2021 volt, de egyéb okok miatt a végső döntés meghozatala 2024-re tolódott ki.

Magyarország lakosságának nagy többsége támogatja az óraátállítás beszüntetését, tíz személyből kilenc eltörölné. A többség a nyári időszámítást, a Magyar Alvás Szövetség a téli időszámítást preferálja. Utóbbi szerint az időzónánknak megfelelő idő visszaállítása lenne az észszerű döntés a szervezetünk működése, illetve a bioritmusunk szempontjából, és ezeket az előnyöket egyértelműen a téli időszámítás biztosítaná számunkra.

Számos érv szól az óraátállítás mellett

Az óraátállítás mellett az energiatakarékosság a legfőbb érv: a nyári időszámítást azért vezették be, hogy az emberek a legtöbb tevékenységüket természetes napfényben végezhessék, ezáltal megtakarításra kerül a világításhoz szükséges villamos energiát. A rendszer célja, hogy a napfényt a lehető legtovább kihasználjuk.

Pozitív példaként szokott felmerülni az is, hogy azok is egy órával tovább élvezhetik a természetes napsütést, akik a napjaik nagy részét az iskolában vagy a munkahelyeiken töltik. Az óraátállításnak köszönhetően így még ők is tudnak szervezni maguknak szabadtéri programot a munkaidő/iskolaidő lejárta után is. Emellett mivel tovább van világos, a szabadban végzett munkák idejét is ki lehet nyújtani.

A világos órák számának meghosszabbodásával például egyenes arányban csökkent a bűnözés az Egyesült Államokban.

És ellene is

Az óraátállítást ellenzők szerint viszont semmiféle pozitív hatása nincs az óraátállításnak és nincs is semmilyen bizonyíték arra, hogy ez pozitív hatással lenne az emberi szervezetre, sőt… Szerintük statisztikákkal alátámasztható, hogy óraátállítást követően például több baleset történik az utakon.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük