Kitekintő – Katonai légitámadásban legalább 53-an meghaltak Mianmarban.

Túlélők szerint legalább 53 ember halt meg a mianmari hadsereg egyik leghalálosabb légicsapásában a jelenleg is tartó polgárháborúban.

Azt mondják, hogy a halottak között legalább 15 nő és számos gyermek van. A keddi támadás célpontja egy falu volt az északnyugati Sagaing régióban, amely ellenzi a katonai kormányt. A hadsereg a 2021 februárjában történt hatalomátvételük óta egyre gyakrabban alkalmaz légicsapásokat ellenfeleik ellen. A Sagaingban élő közösségek a katonai uralommal szemben az egyik legerősebb ellenállást tanúsították Mianmarban, saját milíciákat alakítottak, saját iskolákat és klinikákat működtetnek.

Egy falubeli a BBC-nek elmondta, hogy helyi idő szerint 7 óra körül egy katonai repülőgép repült át, és bombát dobott le, majd egy helikopteres harci gép húsz percen keresztül támadta a falut. A lakosok videót töltöttek fel, amelyen szörnyű vérengzés látható, a földön feldarabolt holttestek hevernek, és több épület lángokban áll. „Kérem, kiáltsanak, ha még életben vannak, jövünk segíteni” – hallani, ahogy kiabálnak, miközben Pa Zi Gyin keresztül sétálnak a támadás áldozatai után kutatva. Elmondták, hogy megpróbálták megszámolni a holttesteket, de ez nehéz volt, mert nagyon sokan darabokban voltak, szétszóródva a szétszaggatott ruhák és a kiégett motorkerékpárok között.

Pa Zi Gyi tele volt a helyi közösségekből érkezett emberekkel, akik a Népvédelmi Erők (PDF) új irodájának megnyitására rendezett ünnepségen vettek részt. A PDF-ek önkéntes, puccsellenes milíciák, amelyek Mianmar különböző részein fegyveres kampányt folytatnak a hadsereg ellen.

A polgárháborúban több ezren haltak meg, és további 1,4 millióan kényszerültek elhagyni lakóhelyüket. Az ENSZ szerint az ország lakosságának közel egyharmada humanitárius segítségre szorul. A katonai kormány egyre inkább az orosz és kínai repülőgépekre támaszkodik az ellenzék által ellenőrzött falvak bombázásában, mivel szárazföldi csapatai nehezen tudnak közlekedni az utakon, ahol gyakran lesből támadnak rájuk, vagy aknák és rögtönzött robbanószerkezetek (IED) találják el őket. A légicsapások sokkal nagyobb veszteségeket okozhatnak a nem harcolók körében. Az Acled (Armed Conflict Location and Event Data Project) nevű konfliktusfigyelő csoport adatainak BBC által végzett elemzése szerint 2021 februárja és 2023 januárja között legalább 600 légitámadásra került sor a hadsereg részéről.

A puccs után megalakult, száműzetésben működő Nemzeti Egységkormány szerint ezek a támadások 2021 októbere és 2022 szeptembere között 155 polgári személyt öltek meg. Októberben legalább 50 ember meghalt, miután a légierő repülőgépei három bombát dobtak le egy etnikai felkelőcsoport által szervezett koncertre Kachin államban. Az előző hónapban a közép-mianmari Let Yet Kone faluban egy iskolára mért légicsapás legalább öt gyermeket megölt és többeket megsebesített.

Ha Pa Zi Gyi halálos áldozatainak száma megerősítést nyer, ez lesz a polgárháború eddigi egyik leghalálosabb incidense. A múlt hónapban Min Aung Hlaing tábornok, a katonai kormány vezetője kijelentette, hogy a rezsim határozottan fel fog lépni a fegyveres ellenállási csoportok által elkövetett „terrorcselekményekkel” szemben.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük