Szúnyoggyérítés – mit kell róla tudni?

Már az ajtón kopogtat a nyár és egyre többször haladja meg a nappali hőmérséklet a 20-25 fokot. Ez az idő ideális a szúnyoglárvák szaporodásához, amelyet már most a bőrünkon tapasztalunk, hiszen egyre több a szúnyog Újpesten. De ki végzi a szúnyoggyéritést, milyen módszerekkel, valamint mikor? Ezekre a kérdésekre keressük a választ cikkünkben.

Ki végzi a szúnyoggyérítést?

2013 óta a Katasztrófavédelem feladatai között található meg a szúnyoggyérítés. Ez köszönhető az az évben történt nagy méretű árhullámnak, amely extrém méretű szúnyoginváziót eredményezett. Az irányítást a Katasztrófavédelem intézi, a tényleges kezeléseket szakemberek végzik. A felügyeletet pedig a népegészségügyi szakigazgatási szervei végzik. Ennek kapcsán felmerülhet a kérdés, hogy mi alapján ütemeznek be egyes területeket szúnyoggyérítésre. Ezt rovartannal foglalkozó szakemberek, vagyis entomológusok mondják meg. A helyismerettel rendelkező entomológus szakemberek ismerik a szúnyogok tenyészőhelyeit, és a kifejlett egyedek előfordulási helyeit, ezeken a pontokon mérik rendszeresen a csípésszámot, továbbá a vízben fejlődő szúnyoglárvák számát. Ezek a szakértők monitoringot is végeznek, így folyamatosan friss információkkal rendelkeznek.

Milyen módszerekkel végzik a szúnyoggyérítést?

A katasztrófavédelem két módszert alkalmaz, biológiai lárvagyérítést, valamint kémiai szúnyoggyérítést. A biológiai gyérítés során egy baktérium által termelt fehérjetartalmú készítményt juttatnak a szúnyogok tenyészőhelyeire a vízbe. A kisebb vízfelületekre járműre szerelt nagynyomású permetezővel, a nagyobb vízfelületekre pedig repülővel juttatják ki a készítményt. A környezetbarát szer az alkalmazott dózisban kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el, ártalmatlan minden más élőlényre.A biológiai módszer alkalmazása elsőbbséget élvez minden olyan esetben, amikor ezt a helyszín és az időjárási viszonyok, illetve az évszak lehetővé teszi, azonban erre nincs mindig lehetőség.

A kémiai szúnyoggyérítés során egy piretroid hatóanyagú irtószert permeteznek a szakemberek földi úton, azaz platós gépjárművön rögzített berendezések segítségével. Az eljárás történhet melegködképzéssel, ekkor az apró cseppekre bontott irtószer terjedését hő hozzáadása is segíti. A másik lehetőség az ULV eljárás, ami szintén apró cseppekben juttatja ki az irtószert, de hő hozzáadása nélkül. A permetfelhő csak kis mértékben észlelhető, a közlekedést nem zavarja, ezért forgalmasabb, városias területeken elsődlegesen ezt az eljárást alkalmazzák. Az irtószer a kijuttatott mennyiségben emberekre, melegvérű állatokra, növényekre ártalmatlan, az csak többezerszeres dózisban fejtene ki negatív hatást. Hektáronként mindössze fél litert permeteznek ki belőle, kijuttatás után néhány órával pedig le is bomlik. A kezeléseket napnyugta után kezdik, így a méhekre, és más nappal aktív rovarokra nem jelent veszélyt a szúnyogirtás.

Mikor végezik a szúnyoggyérítést?

Az országos szúnyoggyérítési program a csípőszúnyogok fejlődéséhez igazodik, minden évben jellemzően áprilisban indul. A kezelésekre szeptember 30-ig van lehetőség, azonban az elmúlt évek tapasztalatai alapján várhatóan augusztus végéig a munkák túlnyomó többsége lezajlik. A tényleges kezelések a szakértői javaslatok alapján, kizárólag szakmai alapon és ütemezetten kerülnek végrehajtásra.

Czigler László, Újpest alpolgármestere a mai nap folyamán megkereste az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot, hogy az elmúlt hetek csapadékos időjárása miatt, minél hamarabb kezdjék meg a szúnyoggyérítést.

Mit tehet a lakosság?

A szúnyogok számának csökkentésében a lakosság aktív közreműködése is fontos, a ház körüli tenyészőhelyek felszámolásával nagymértékben hozzájárulhatnak a szervezett védekezés sikeréhez. Szüntesse meg otthonában azokat a vízgyűjtőket, amelyek a szúnyogok szaporodását segítik. Ha környezetében észleli szúnyoglárvák fejlődését, hívja fel családtagjai, ismerősei figyelmét is a szúnyogok elleni védekezés fontosságára. 

Megkezdődött az őszi faültetés előkészítése

Mint minden évben, idén is több száz fiatal, többször iskolázott, földlabdás facsemetét ültetnek az Újpesti Városgondnokság munkatársai kerület szerte, Újpest Önkormányzatának megbízásából. A fák ültetésére …

Tart a parlagfű pollenszezon csúcsidőszaka

A parlagfű pollenkoncentrációja országosan nagyon magas, tart a parlagfű pollenszezon csúcsidőszaka – közölte honlapján a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ. Azt írták: ezekben a napokban …

Meddig tart még a borzasztó hőség?

Elég extrém az, hogy Magyarországon hőségriasztással indult a tanév, kezdődött a szeptember. Az ország nagy részén, 25, délen 27 fok feletti átlaghőmérséklet volt.  Kedden és …

Lilából lilába

A 2004-es születésű Helmich Pál Kecskemétről érkezett a Megyeri útra, adta hírül az Újpest FC hivatalos közleményében. A német állampolgársággal is rendelkező 19 éves játékos …

A HPV elleni ingyenes védőoltást szeptember közepéig igényelhetik a szülők

A 2024/2025-ös tanévben is önkéntesen kérhetik a 12. életévüket betöltött, 7. osztályos tanulók szülei a HPV (humán papillomavírus) elleni ingyenes védőoltást gyermeküknek a beleegyező nyilatkozat …