Újpest mindig is büszkén vallotta magáról, hogy egy sportos város és az UTE 1885-ös alapítása óta szerzett megszámlálhatatlan trófea ennek a bizonyítéka. Az Újpesti Sport sorozatunkban bemutatjuk az Újpesti Tornaegylet szakágait, ezen szakágak történelmét, eredményeit és büszkeségeit. Mai cikkünkben egy történelmileg jelentős és érmeket hozó sportágat mutatunk be, a birkózást.
Az UTE Birkózó szakosztálya az elsők között alakult meg az 1900-as évek elején. 1923-ban már válogatott versenyzője is volt Eidlitz Bertalan személyében. Első országos bajnoka és olimpikonja Györgyei Ferenc volt. Első csapatbajnokságot 1930-ban az alábbi versenyzők nyerték: Imrik Károly, Gárdonyi Jenő, Próka István, Kárpáti Károly, Beke Imre, Finyák Sándor, Próka Gyula, Vittkai László, Orgoványi Mihály és Horling Lajos.
Az újkori olimpiákon 1908 és 1992 között a magyar birkózók összesen 18 aranyérmet nyertek. Ebből ötöt újpesti versenyző szerzett, és ezzel az UTE/Dózsa az évszázad legeredményesebb magyar birkózó szakosztályának mondhatja magát. Az első olimpiai aranyat Kárpáti Károly nyerte az UTE-nak 1936-ban Berlinben. A másodikra tizenhat évet kellett várni, de ekkor brillíroztak az UTE birkózók. Szilvásy Miklós bajnok lett, míg a húszéves Polyák Imre a második helyen végzett. Ezzel vette kezdetét a magyar birkózás legnagyobb alakjának példátlan pályafutása. (1952. Ezüst, 1956. Ezüst, 1960. Ezüst, 1964. Aranyérem)
Közben azért az 1948-ban a londoni olimpián Tóth Ferenc is begyűjtött egy bronzérmet, addigi két Európa-bajnoki aranya mellé. A három olimpiai ezüstérem után 1964-ben, Tokióban Polyák Imre olimpiai bajnok lett. A negyedik olimpiai aranyra ismét tizenhat évet kellett várni, mikor is Moszkvában Növényi Norbert nyakába akasztották azt. Az ötödik újpesti olimpiai bajnokságot Farkas Péter – kétszeres világbajnok – nyerte 1992-ben Barcelonában.
Ezt követően még részt vett az UTE az olimpiákon, de érmet már nem szerzett a szakosztály. Világ- és Európa-bajnokságokon több érmese is volt: Major Sándor (1987.) Kékes György (1994.), akik méltó követői voltak az 1946-ban Európa-bajnokságot nyert Bence Lajosnak. Az utolsó Világbajnokságon szerzett érmet Szabó László nyakába akasztották 2016-ban a hazai rendezésű eseményen, amikor a 80 kilogrammos kategóriában megszerezte a 3 helyet.
Birkózó szakosztályunk a nyolcvanas években, nemzetközi szintű utánpótlás gárdával rendelkezett: Herczeg Lajos, Slezák András, Kecskés Tibor, Gégény Csaba világ- illetve Európa-bajnokok lettek korosztályukban. A 2000-es évek végétől újra visszakerült szakosztályunk utánpótlás szinten is a nemzetközi vérkeringésbe, 2014-ben Vilhelm Viktória kadet Eb ötödik helyezésével és azóta minden évben érmekkel gazdagodik a szakosztály Németh Zsanett 2016, 2017 U23-as Európa-bajnok, Nagy Bernadett 2017-ben kadet EB-VB bronzérmes, majd 2019-ben Magyarország első női Junior Európa-bajnoka lett.