Az Újpesti Blaha Lujza színház története

Nem sokan gondolnánk, hogy az István út és az Árpád út sarkán valaha egy színház épülete állt. Pedig 1905 és 1939 között országos hírű színészek léptek fel az Újpesti Blaha Lujza színház színpadán.

1905-ben Lányi Ernő újpesti kereskedő az István útnak az Árpád út és a Gyár (ma Munkásotthon) utca közötti szakaszán álló telekre mozi- és színházi előadásokra alkalmas, szecessziós stílusú épületet emeltetett.

Az épületet rabicburkolattal látták el. Itt nyílt meg 1908. április 18-án az Éden Színház. 1910-ben Papír Sándor színész és színigazgató – Szepes Mária írónő édesapja – saját költségén nagy átalakíttatást végeztetett Böhm Henrik építésszel a színházon. (Az építész az újpesti városháza társtervezője. A szerk.) Az új színház Újpesti Népszínház néven nyílt meg 1911. október 1-jén. A színházban olyan neves művészek is felléptek, mint Jászai Mari, Márkus Emília, Varsányi Irén, Latabár Árpád és 1912-ben Blaha Lujza.

A kezdeti lelkesedés után a színház látogatottsága egyre csökkent, állaga romlott. Tatarozás után, 1920. október 22-én már Blaha Lujza nevét viselve nyílt meg újra. Az előadásokkal a legkülönbözőbb igényeket igyekeztek kielégíteni – opera, operett, népszínmű, dráma, bohózat –, a bevétel azonban kevés volt, s az épületet állandóan renoválni kellett. 1929-ben a város megvonta a játszási engedélyt, mert az épület tűzveszélyes volt. „Fűthetetlen, rozoga sufni”– írja a Palota–Újpest című lap.

Miklóssy Imre igazgató azonban még évekig – mindig ideiglenesen – kiharcolja a játékjogot. 1939-ben a Közmunkák Tanácsa bezáratta az épületet. A háború után, 1947 tavaszán még megpróbálták rendbe hozni, tartottak benne előadásokat, azután végleg bezárták, majd lebontották.

Mára már csak a színház emléke maradt meg az utókornak. Helyén évtizedek óta egy bevásárlóüzlet áll.

 

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük