Az újpesti városháza Újpest városának egyik ikonikus jelképe.
Az épület tervezésére 1898-ban írtak ki pályázatot, a kész épületet végül 1900-ban adták át. Ez a ma is ismert épület. Építését hosszas vita előzte meg, végül 1895. január 8-án határoztak egy nagyobb, modernebb, minden igényt kiszolgáló épület felépítéséről.
Erre azért volt szükség, mert a korábbi községháza (A József Attila és az Attila utca sarkán) már nem volt alkalmas arra, hogy a rohamosan fejlődő Újpest közigazgatását kiszolgálja, az ügyintézéshez már egy nagyobb épületre volt szükség. Az új épületre végül öt pályázat is érkezett, melyet a Hegedűs Ármin-Böhm Henrik építészpáros nyert el. Pályázatukat e mellett még 800 koronával is díjazták.
Az építkezést 1899. május 13-án kezdték el, a kivitelező Schreiber Gyula építési vállalkozó lett, aki az építkezés során csak újpesti munkásokat foglalkoztatott. A kétemeletes új épületet 1900. augusztus 21-én adták át. Második emeletén a díszterem kapott helyet, ahol a közgyűléseket tartották. Első emeletén lettek kialakítva a hivatali helyiségek, köztük az adóhivatal, a törvénybírói hivatal és az anyakönyvi hivatal. A hivatalok mellett itt kapott helyet a járásbíróság, valamint az alagsorba került a börtön is. Hogy az építkezés megtérüljön, a földszinten található helyiségeket üzleteknek adták bérbe.
Az újpesti Városháza akkor…
Az épület historizáló stílusban épült, valamint szecessziós jegyeket visel magán. Teteje a ma ismert zöld színnel ellentétben eredetileg vörös volt, a külseje téglavörös vakolattal volt ellátva, amit világos mészkő borított. Fő homlokzatán kapott helyet Rolandnak, a germánok hősének szobra, aki a törvényhatósági jogokat, és a törvényességet szimbolizálja. Hátsó homlokzatán erkélyt alakítottak ki, ahonnan közérdekű adatok közzétételekor trombitaszóval hívták össze a polgárokat.
… és most.
1950-től a tanácsházaként funkcionált, a szocializmus évtizedeiben nem gondoskodtak az állagmegóvásról. Jelentős felújítására a 1997 és 1999 között került sor, miután az épületet 1993-ban védetté nyilvánították.