A 100 éves rivalizálás egy újabb fejezetéhez érkezik, hiszen most vasárnap este 6 órakor csap össze a két csapat a ferencvárosi Groupama Arénában. A két csapat között ez lesz a 236. bajnoki mérkőzés, így érdemesnek találtuk bemutatni, hogy mikor és miért is kezdődött a két csapat közötti rivalizálás.
A Magyar Bajnokság 1901-es rajtja előtt, 1885-ben megalakult az Újpesti Tornaegylet, míg 1899-ben a Ferenczvárosi Torna Club. Akkoriban az első osztályban még csak öt csapat játszott, a másodosztályban nyolc. Alapító tagként az FTC rögvest az első osztályba került a Budapest Sport Club, a Budapesti Torna Club, a Műegyetemi Football Club és a Magyar Úszó Egylet csapata mellett. Az Újpest, vidéki csapatként csak a másodosztályban kapott helyet. A két csapat közötti első mérkőzésre egészen 1905-ig kellett várni, ahol az FTC 2:0-ra győzte le az UTE csapatát. Egészen 1917-ig nem tudott nyerni az UTE, de 1917. június 24-én megtört a sorozat és hazai pályán 4-1-re győzedelmeskedtek a FTC felett.
A rivalizálás időszámítását innen kezdhetjük meg. A tényleges fellángolása a rivalizálásnak az 50-es években történt, de nem a sport miatt, hanem az országos politika meghatározta a csapatok „hovatartozását”. Egészen eddig a fő motivációs erő a vidék-város törésvonal volt, hiszen Újpest, mint történelmi város csak az 50-es években lett Budapest része. Az 1950-es években a politikai átrendeződésnek köszönhetően a Fradi „ellenzéki” csapattá avanzsált, az UTE-t pedig a Belügyminisztérium sajátította ki. A futballt erős állami kontroll alá vonták, egyedül a Vasas és az Újpest tarthatta meg eredeti színeit – a Ferencvárosnak például piros-fehérre kellett változtatnia, illetve a nevét is modifikálnia kellett Budapest Kinizsi FC-re (egy évvel azután, hogy egybeolvadtak az ÉDOSZ SE-vel). Az MTK a zsidótörvényeknek és a zsidóüldözéseknek köszönhetően gyakorlatilag feloszlott (letiltották a zsidó származású sportvezetőket és játékosokat), ami ellen a legnagyobb rivális FTC és az UTE is hevesen tiltakozott. Ezzel két csapat maradt talpon a magyar bajnokság legmeghatározóbb együttesei közül.
A rivalizálás ezek után sem hagyott alább. Az Újpest a legjobb éveit ebben a korszakában élte, mindemellett megjelentek Magyarországon az ultra valamint a huligán mozgalmak, mely csak olaj volt a tűzre és egészen a 2000-es évekig rendszeresek voltak az összecsapások az utcákon és eldugottabb helyeken. 2010-ben az Origónak interjút adott Antal Dániel szociológus és Újpest szurkoló és a huliganizmusról a következőt mondta: „A huligánná válás gyakori motivációja az, hogy gyermekkorban erőszakos támadás áldozatává válnak, és emiatt szurkolói identitásukat a későbbiekben az elszenvedett sérelmek megbosszulása táplálja. Ez Budapesten az Újpest-Fradi viszonylatban különösen jellemző. ”
A focieredményeket tekintve az FTC magasan vezeti az örökmérleget. A lejátszott 235 első osztályú bajnoki mérkőzésből 115-öt nyertek meg, az Újpest mindösszesen 61-et, valamint 59 döntetlen született. A legutolsó újpesti győzelem 2015. december 12-én történt, amikor idegenben 17 489 néző előtt 0-1-re legyőzte a Ferencvárost. Az azóta eltelt időben 5 döntetlen született és 17 Ferencvárosi győzelem. A Fradi legnagyobb arányú győzelmét 1933-ben szerezte meg egy Magyar Kupa mérkőzésen, ahol 11-1 arányban győzedelmeskedett. 2010. szeptember 11-én az Újpest érte el a legnagyobb arányú győzelmét, mely mérkőzésen Rajczi Péter triplájával 6-0-ra győzedelmeskedett az Újpest a Szusza Ferenc Stadionban.
A 2023-24-es szezonban az Újpest, az előző évekkel ellentétben egész jól szerepel. Jelenleg a tabella harmadik helyén áll, két ponttal lemaradva az első helyezett Ferencvárostól. Az Újpestnek hat győzelem mellett 2-2 döntetlenje és veresége van. Az FTC-nek 7 győzelme és 1-1 döntetlenje és veresége, továbbá egy meccsel kevesebbet játszott, mint az UTE. Az erőviszonyokat tekinve egyértelműnek tűnik a mérkőzés. A Fradit nem sok csapat volt képes megállítani, bár az Újpest még mindig vágyik arra, hogy 2015 óta legyőzze az ősi riválist.