Újpest ikonikus alakjai: Lőwy Izsák, Újpest első bírája

Újpest ikonikus alakjairól szóló cikksorozatunk II. részében Lőwy Izsák, Újpest község első elöljárójának életútját mutatjuk be.

Lőwy Izsák egy mélyen vallásos zsidó család gyermekeként 1793-ban, Nagysurányban látta meg a napvilágot. Apja egy bőrtalpak készítésével foglalkozó gyárat működtetett, melyet 1823-ban Lőwy vett át. Mivel azon a vidéken vallása miatt – főleg a termékeinek fő piacát jelentő, szomszédos Érsekújvárott – folyamatos zaklatásnak volt kitéve, így a család a vállalkozással együtt Pest környékére költözött. Céljuknak ideális volt a Károlyiak megyeri uradalma.

Burg Károly – aki a megyeri uradalom jószágkormányzója volt – jól ismerte a Lőwy családot azok szülővárosából, így az ő közbenjárására gróf Károlyi István engedélyezte letelepedésüket az akkor még Új-Megyer nevet viselő településen, ahol Lőwy és családja felépítette családi házukat, valamint a bőrgyárat. Példájukat további zsidó családok is követték, hiszen akkoriban az a hír járta Új-Megyerről, hogy az egy olyan, modern település, ahol vallási egyenlőség és céhektől független iparszabadság uralkodik. Később 13 zsidó család részvételével megalakult zsidó hitközség, melynek Lőwy lett a vezetője. Zsinagógájuk felépüléséig a saját otthonában alakított ki imaházat. Ő lett Újpest névadója is, ugyanis egy 1835-ös keltezésű magánlevelében ő nevezte először így az új-megyeri települést.

Amikor 1840-ben önálló község lett Új-Megyerből, az Újpest nevet adták neki, a köztiszteletben álló Lőwyt pedig a település első elöljárójává választották: törvénybíró lett. Ebben nagy szerepe volt annak is, hogy felekezeti hovatartozás nélkül hatalmas tisztelet övezte személyét. Bőrgyára 1847-ben tönkrement, ő maga pedig ugyanebben az évben meghalt.

Újpesten 1866 óta viseli utca a nevét, de az nem ugyanaz az utca, ami ma viseli a nevét. Az újpesti vasúti híd után a Váci útról nyíló utca 1925-ben vette fel Lőwy nevét, ám a fasizálódó Magyarország városvezetése elvette tőle, a szocializmus időszakában pedig már Ságvári Endre nevét viselte. Az eredeti rend 1991-ben állt vissza, és azóta az utca újra az egykori kerületnévadó bőrgyáros nevét viseli.

Ezen kívül emlékét őrzi még egy, az Újpest Közművelődéi Kör által 2009. augusztus 29-én állított emléktábla is, mely az újpesti Városháza falán látható.

Letette polgármesteri esküjét Dr. Trippon Norbert, megalakult az újpesti képviselő-testület!

Október 4-én, este tartott alakuló ülésén letette hivatali esküjét dr. Trippon Norbert, Újpest polgármestere és az új képviselő-testület tagjai, továbbá megválasztották az alpolgármestereket és megalakultak …

Tájékoztató Szociális Osztály megváltozott ügyfélfogadási rendjéről!

Újpest Önkormányzatának Szociális Osztálya felújítási munkálatok miatt – az ügyfélszolgálati idő változatlansága mellett – átmenetileg megváltozott ügyfélfogadási rendben, csökkentett kapacitással tudja fogadni az ügyfeleket. Arra …

Holnap indul az új ügyeleti rendszer Budapesten!

Október elsejével Budapesten is működésbe lép az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) által biztosított új ügyeleti rendszer. A mentőszolgálat közleménye szerint a nap 24 órájában elérhető lesz …

Új tranzakciós illeték!

Október elsejétől a pénznemváltásos ügyletek után már kiegészítő tranzakciós illetéket is kell fizetni az augusztusban jelentősen megemelt eddigin felül. Az év végéig élő díjstop miatt …

OVF szóvivő: a Duna teljes magyarországi szakaszán megindult az apadás

Bár az árhullám csúcsa kedd éjjel elhagyta az országot, és két hét után a Duna teljes magyarországi szakaszán megindult az apadás, Baja és Mohács térségében …