Újpest ikonikus alakjai: Lőwy Izsák, Újpest első bírája

Újpest ikonikus alakjairól szóló cikksorozatunk II. részében Lőwy Izsák, Újpest község első elöljárójának életútját mutatjuk be.

Lőwy Izsák egy mélyen vallásos zsidó család gyermekeként 1793-ban, Nagysurányban látta meg a napvilágot. Apja egy bőrtalpak készítésével foglalkozó gyárat működtetett, melyet 1823-ban Lőwy vett át. Mivel azon a vidéken vallása miatt – főleg a termékeinek fő piacát jelentő, szomszédos Érsekújvárott – folyamatos zaklatásnak volt kitéve, így a család a vállalkozással együtt Pest környékére költözött. Céljuknak ideális volt a Károlyiak megyeri uradalma.

Burg Károly – aki a megyeri uradalom jószágkormányzója volt – jól ismerte a Lőwy családot azok szülővárosából, így az ő közbenjárására gróf Károlyi István engedélyezte letelepedésüket az akkor még Új-Megyer nevet viselő településen, ahol Lőwy és családja felépítette családi házukat, valamint a bőrgyárat. Példájukat további zsidó családok is követték, hiszen akkoriban az a hír járta Új-Megyerről, hogy az egy olyan, modern település, ahol vallási egyenlőség és céhektől független iparszabadság uralkodik. Később 13 zsidó család részvételével megalakult zsidó hitközség, melynek Lőwy lett a vezetője. Zsinagógájuk felépüléséig a saját otthonában alakított ki imaházat. Ő lett Újpest névadója is, ugyanis egy 1835-ös keltezésű magánlevelében ő nevezte először így az új-megyeri települést.

Amikor 1840-ben önálló község lett Új-Megyerből, az Újpest nevet adták neki, a köztiszteletben álló Lőwyt pedig a település első elöljárójává választották: törvénybíró lett. Ebben nagy szerepe volt annak is, hogy felekezeti hovatartozás nélkül hatalmas tisztelet övezte személyét. Bőrgyára 1847-ben tönkrement, ő maga pedig ugyanebben az évben meghalt.

Újpesten 1866 óta viseli utca a nevét, de az nem ugyanaz az utca, ami ma viseli a nevét. Az újpesti vasúti híd után a Váci útról nyíló utca 1925-ben vette fel Lőwy nevét, ám a fasizálódó Magyarország városvezetése elvette tőle, a szocializmus időszakában pedig már Ságvári Endre nevét viselte. Az eredeti rend 1991-ben állt vissza, és azóta az utca újra az egykori kerületnévadó bőrgyáros nevét viseli.

Ezen kívül emlékét őrzi még egy, az Újpest Közművelődéi Kör által 2009. augusztus 29-én állított emléktábla is, mely az újpesti Városháza falán látható.

Most szerdán dönt a Farkas-erdő védetté nyilvánításáról a Fővárosi Közgyűlés!

A Farkas-erdő védelme fontos pillanathoz ért, ugyanis e hét szerdán kerül terítékre a Fővárosi Közgyűlés előtt az a javaslat, mely a 31 hektáros erdős terület …

Újpest ikonikus épületei: az Egek Királynéja-templom

Újpest központját már a századfordulón is a városháza-plébániatemplom-piac triumvirátusa határozta meg. Cikkünkben az Egek Királynéja-templomot vesszük górcső alá. Az Egek Királynéja katolikus főplébánia építése szorosan …

Ismét lehet jótékonykodni: az UTE idén is várja a cipősdobozokat

Újra megnyitotta kapuit az UTE cipősdoboz-gyüjtőpontja a Megyeri úti klubházban – tette közzé honlapján az UTE. Az ajándékokat december 18-ig hétfőtől-szombatig 8-19 óra között lehet …

Beharangozó az ZTE – UTE mérkőzésre

Az elmúlt hetek mérkőzései kicsit sem alakultak a várakozásoknak megfelelően. Az elmúlt öt mérkőzésből ötöt elvesztett a csapat és a rendkívül negatív közhangulatnak köszönhetően az …

8% alatt a magyar infláció: a gazdaságfejlesztési miniszter győzelmet hirdetett

2023. novemberben a fogyasztói árak átlagosan 7,9%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat – közölte a KSH péntek reggel. Októberhez képest viszont az infláció nulla …