Újpest ikonikus épületei: a Megyeri Csárda

Újpest máig álló – és üzemelő – egyik, ha nem a legrégebbi épülete a Megyeri Csárda.

A Csárda története egészen régi időkre nyúlik vissza. Maga a terület, ahol a csárda is áll, már az ókorban is nagy jelentőséggel bírt. A mai Váci út helyén ugyanis már ekkor egy fontos kereskedelmi út vezetett, továbbá az út mentén húzódott a rómaiak védfala, a limes is, erődítésekkel és az őrtorony is valahol ezen a környéken állt.

A XV. században a területet feltehetően a váci káptalan birtokolta, a törökök kiűzése után, 1695-től már Újfalusi János volt a terület tulajdonosa. Magának a csárdának a cégérén is az 1695-ös év áll, mint a létrehozás éve. Így ez az épület a mai Újpest területén álló legrégebbi, folyamatosan működő felépítmény. Két részletben épült, az eredeti 1695-ös épületet az 1780-as évek elején a területet ekkor birtokló gróf Fekete György kibővítette annak látván, hogy a csárda, mint vendéglátóegység nagyon jól megy.

A jelenlegi csárda a XVIII-XIX. század folyamán egy istállóval és egy beszálló fogadóval is rendelkezett, ezzel biztosítva az Észak-Magyarországról érkező és Pestre, illetve Délre igyekvő kereskedőknek a pihenési, étkezési lehetőséget. Ennek nyomai ma is fellelhetőek a Duna felőli oldalon, ahol a melléképület ajtaja, valamint ablakívei hagytak nyomokat.

A terület 1808-tól a nagykárolyi Károlyi-család birtokába került, akik 1830-tól egy új település alapjait vetették meg. A csárdát a Károlyi-család 1938-ban eladta az Egyesült Izzónak, ismertebb nevén a Tungsramnak, akik bővítésekbe, illetve átalakításokba kezdtek. Ennek köszönhető a ma is látható íves tornác. Az Izzó után egy Dvolsky nevű halász-és vendéglátómester vette át az üzemeltetést, kinek vezetése alatt a csárda forgalma jelenősen megnőtt, a vendégek szórakoztatásáról Bujka József prímás és zenekara gondoskodott.

A háború után 1965-től jelentős belső felújítások történtek, valamint az épület modernizációjára is sor került. Ettől függetlenül értéke nem az építészetében rejlik, hanem eszmei és várostörténeti jelentőséggel bír, mind Újpest, mind Budapest szempontjából.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük