8% alatt a magyar infláció: a gazdaságfejlesztési miniszter győzelmet hirdetett

2023. novemberben a fogyasztói árak átlagosan 7,9%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat – közölte a KSH péntek reggel. Októberhez képest viszont az infláció nulla százalék volt – vagyis az árak nem változtak általánosságban.

Nem kis meglepetést okozott októberben az, hogy 10 százalék alá esett vissza az infláció, majd ez novemberben is folytatódott. A KSH friss közlése szerint novemberben 7,9 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak egy év alatt, míg a maginfláció 9,1 százalékos volt. A jelenleginél alacsonyabb inflációra legutóbb 2021 decemberében volt példa.

Az élelmiszerek ára 7,1%-kal emelkedett, ezen belül leginkább a cukoré (49,7%), a csokoládé és kakaóé (19,1%), az alkoholmentes üdítőitaloké (17,9%), valamint a büféáruké (17,0%). A termékcsoporton belül a tojás ára 24,4, a liszté 15,8, a sajté 10,4, a vaj és vajkrémé 9,9, a száraztésztáé 7,4%-kal csökkent. A háztartási energia 18,1%-kal olcsóbb lett, ezen belül a vezetékes gázért 36,2, az elektromos energiáért 3,5%-kal kevesebbet, a tűzifáért 0,8, a palackos gázért 1,9%-kal többet kellett fizetni. A járműüzemanyagok ára 25,4%-kal nőtt. A szolgáltatások 12,6%-kal drágultak, ezen belül az autópálya-használat, gépkocsikölcsönzés, parkolás 20,7, az üdülési szolgáltatás 15,8, a sport- és múzeumi belépők 14,1, a járműjavítás és -karbantartás 13,8%-kal többe, az utazás munkahelyre, iskolába 21,7%-kal kevesebbe került. A szeszes italok, dohányáruk ára 10,6, ezen belül a szeszes italoké 12,1%-kal nőtt. Az állateledelek ára 24,3, a mosó- és tisztítószereké 15,2, a testápolási cikkeké 7,7, a lakásjavító és -karbantartó cikkeké 3,3%-kal magasabb lett. A tartós fogyasztási cikkekért 0,4%-kal kevesebbet kellett fizetni, ezen belül a használt személygépkocsik ára 9,5%-kal csökkent, a konyha- és egyéb bútorok ára 9,4, a fűtő- és főzőberendezéseké 4,3, a szobabútoroké 3,7, az új személygépkocsiké 3,3%-kal nőtt.

2023. októberhez viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan nem változtak. Az élelmiszerek átlagosan 0,5%-kal drágultak, meghatározóan az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déli gyümölcs) árának 6,6%-os emelkedése következtében. E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára átlagosan nem változott. A baromfihús 2,0, az étolaj 1,9, a vaj és vajkrém 1,6, a cukor 0,8%-kal kevesebbe került. A járműüzemanyagok ára 3,6%-kal csökkent. A ruházkodási cikkek 1,2%-kal drágultak. A háztartási energiáért 1,2, ezen belül a vezetékes gázért 2,5, a tűzifáért 0,6%-kal kevesebbet kellett fizetni.

Az elemzők most arra számítanak, hogy decemberre akár 6 százalék közelébe is csökkenhet az inflációs ráta, a 2024-es év azonban nagyobb kihívás lesz. Az év elején érkező jövedéki adóemelések, valamint a 10-15 százalékos béremelkedés ugyanis ismét beindíthatják az áremelkedést, ahogy ebbe az irányba hat a kiterjesztett gyártói felelősség tervezett bevezetése is, melynek költsége beépülhet az árakba.

Nagy Márton ünnepel

Az infláció csökkentése jó ütemben halad, amely lényeges segítséget jelent a családok és a gazdaság számára egyaránt – kommentálta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a KSH friss inflációs jelentését. Nagy arra is emlékeztetett, hogy a kormány már októberre egy számjegyűre csökkentette az inflációt. A minisztérium szerint az infláció visszaszorításában jelentős szerepet játszott a meghosszabbított kötelező akciózás és az újabb termékekkel kibővített árfigyelő is.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük