A tavalyi 19% után idén 10%-kal nőhetnek az albérletárak

2023-ban átlagosan 19 százalékkal drágultak az albérletek Budapesten , idén pedig várhatóan 10 százalék körül növekedhetnek átlagosan a fővárosi albérletárak – közölte a Rentingo.com közösségi albérletkereső, bérbeadó platform legfrissebb elemzésében.

A platform elemzése szerint egy év alatt 19%-kal nőttek a bérleti díjak Budapesten, az emelkedést pedig elsősorban a rekordmagas infláció fűtötte. Ugyan ez számottevő növekedés, de kisebb a 2021-2022-es időszak 27%-os rekordjához képest. 2024-ben a reálbérek érdemi növekedése esetén ismét kétszámjegyű lehet az emelkedés mértéke, ami ugyanakkor várhatóan nem éri el az előző évi bővülés nagyságrendjét.

rentingo.com

Decemberben a fővárosi bérbeadók átlagosan havi 239 ezer forintért hirdették kiadó ingatlanjukat, ezzel együtt viszont a potenciális bérlők fizetési hajlandósága is megnőtt, átlagosan havi 223 ezer forintot voltak hajlandók fizetni egy albérletért. Eközben a bérlakáspiacon folyamatosan szűkülő kínálat tapasztalható, mivel egyrészről a korábbi évekhez képest jóval kevesebb új építésű lakás került átadásra, másrészről befektetési szempontból nem vonzók a használt ingatlanok sem, így az adásvételek száma lényegesen visszaesett.

A Rentingo.com szerint az elmúlt pár évben a budapesti albérletpiac viszonyait számos tényező is jelentősen befolyásolta:

  • A koronavírus-járvány a piacra kerülő Airbnb-s lakások miatt okozott kínálati sokkot,
  • a gazdaság egyes szektorainak a korlátozása pedig visszaeső keresletet,
  • majd az orosz-ukrán háború miatt érkező ukrán menekültek borították fel a keresleti oldalt.

Ezt követően a kétszámjegyűre ugró inflációval együtt nőttek az állampapírhozamok és a bérbeadók már nem tudták elvárásaikat az állampapírhozamokhoz igazítani, így a bérlakáspiac fokozatosan vesztett rugalmasságából. A bérbeadók ezért a bérlők fizetőképességétől függően csak korlátozottan tudták érvényesíteni bérletidíj-emelésre vonatkozó elképzeléseiket. Idén a Rentingo.com arra számít, hogy amennyiben a bérlakáspiacot nem éri keresleti vagy kínálati oldalon váratlan sokk, úgy a bérleti díjak folyamatosan, trendszerűen nőhetnek, a drágulást pedig csak korrekciós jelleggel törheti meg egy-egy hónapban visszaesés.

Hozzátették ugyanakkor, hogy elsősorban az egyszámjegyű inflációnak köszönhetően kisebb lesz a bérletidíj-emelkedés mértéke az előző évhez képest, így várhatóan idén 10 százalék körül növekedhetnek átlagosan a fővárosi albérletárak.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük