Településindex: Újpest a középmezőnyben Budapesten

Az Egyensúly Intézet közzétette településindexét, mely az egyes települések (kerületek) fejlettségi szintjét, valamint a 2014 és 2021 közötti fejlődésüket méri fel. Újpest a középmezőnybe került.

Az Egyensúly Intézet 2023-ban saját indexet dolgozott ki, mely önkormányzati ciklusokon átívelően teszi lehetővé a közösségek adottságainak és fejlődésének adatalapú értékelését, a települések, illetve a fővárosi kerületek egymáshoz viszonyított helyzetének nyomon követését.

Az Intézet több mint kétezer változó közül határozott meg 53 olyan indikátort, amely képes megragadni egy-egy közösség fejlettségének, élhetőségének legfontosabb aspektusait. Ilyenek például:

  • A lakások átlagos négyzetméterára,
  • az egy lakosra jutó nettó belföldi jövedelem,
  • az egy főre eső iparűzési adó mértéke,
  • a helyi önkormányzatok összes költségvetési bevétele egy főre,
  • a belföldi oda- és elvándorlás különbsége ezer lakosra,
  • a diplomások interpolált aránya,
  • a gimnáziumi tanulók száma a nappali oktatásban ezer főre,
  • a közüzemi ivóvízvezeték-hálózatba bekapcsolt lakások aránya,
  • a bűncselekmények száma ezer főre.

A települések 0–100 közötti pontszámot kaptak a változókhoz, egyes indikátorok fontossága között különbséget tettek, így súlyoztak. A kutatásban öt kategóriát állítottak fel: fővárosi kerületek, megyeszékhelyek, városok, kisvárosok, valamint községek.

A legfejlettebb kerületek

Az Egyensúly Intézet kutatása alapján a legfejlettebb budapesti kerületek képzeletbeli dobogójára az V. kerület, az I. kerület, illetve a VI. kerület állhatott fel.

Belváros-Lipótváros az aktuális erőviszonyokat kifejező számokban, valamint a kerületek fejlődési ütemét vizsgáló rangsorban is az élen zárt. A kutatásban kiemelték, hogy a fővárosban itt a legmagasabb az ezer főre jutó gimnazisták száma, ahogy az egy főre jutó költségvetési bevételek összege is, de kiemelkedő a vendéglátóipari egységek számában is. Az I. kerületben alacsony a bűnözési ráta, magas a diplomások aránya, valamint magas az egy főre jutó iparűzési adó. A bronzérmes VI. kerület nem egy-egy területen ért el kimagasló eredményt, hanem az indikátorok alapján kiegyensúlyozott fejlettséget mutat. Az interaktív térkép alapján Újpest a 14. helyet szerezte meg, így a fejlettség alapján a középmezőnybe került.

Érdekes információ, hogy a fővárosi kerületek közül a gyakran a leggazdagabbnak titulált II. kerület csak a 8. helyet szerezte meg a településindexen.

Budapest egészének teljesítményét a többi településtípustól elkülönítve vizsgálták. Az értékelés szerint 2014 és 2021 közötti időszakban szinte minden irányadó indikátornál előrelépés tapasztalható a fővárosban: jelentősen csökkent az ezer főre eső bűncselekmények száma, az egy lakosra jutó nettó belföldi jövedelem számottevő mértékben emelkedett, érdemben nőtt az egy főre jutó iparűzésiadó-bevétel, a gimnáziumi tanulók ezer főre vetített száma, valamint az egy főre jutó önkormányzati bevételek összege.

A fővárosban ugyanakkor valamelyest csökkent az egy főre jutó alapszolgáltatásokon felüli kiadás, illetve az élelmiszerboltok és a nem élelmiszer jellegű belkereskedelmi egységek tízezer főre vetített száma. Aggodalomra okot adónak nevezték a kutatásban, hogy 2021-ben már jóval többen vándoroltak ki a fővárosból, mint ahányan beköltöztek, ezzel párhuzamosan az eltartottsági ráta, azaz a gyermek- és időskorú lakosságnak a 15–64 éves népességhez viszonyított aránya is romlott.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük