Ha ezen a héten megnézed a naptáradat, egy szokatlan dátumot fogsz látni: Február 29. Ez azért van, mert 2024 az úgynevezett szökőév – és bár az északi féltekén élők talán nem lesznek elragadtatva, hogy egy plusz téli napot kell eltölteniük, a szökőévek létezésének fontos tudományos oka van.
Mi az a szökőév?
Szökőévre nagyjából négyévente kerül sor, amikor a Gergely-naptárhoz egy plusz napot adnak hozzá, így az adott év teljes időtartama nem 365, hanem 366 nap lesz. A plusz napot február hónap végén adják hozzá. Február 29-e az úgynevezett szökőnap.
Miért vannak szökőévek?
A szökőévek a NASA szerint a naptári év és a Föld pályája közötti „eltérés” miatt következnek be. Míg mi azt gondoljuk, hogy egy év 365 napig tart, valójában a Földnek kicsit tovább – körülbelül 365 nap és 6 óra – tart a Nap körül keringenie. Ezt a plusz negyednapot valahová el kell vinni, ezért körülbelül minden negyedik évben 24 órát – vagy négyszer hat órát – adunk hozzá a naptárhoz. Amint arról többen beszámoltak, a szökőnapok tartják szinkronban az évszakokat és a naptárakat, ami viszont lehetővé teszi, hogy a gazdák termést termeljenek, és hogy az emberek minden évben ugyanabban az időpontban ünnepelhessék a vallási és egyéb ünnepeket. Shauna Edson, a Nemzeti Légi- és Űrmúzeum csillagászati oktatója korábban azt mondta, hogy ezek nélkül a naptárak négyévente egy nappal előrébb járnának a Föld pályájánál, ami évszázadonként 24 napot jelentene. Ez azt jelenti, hogy lassan, de biztosan az évszakok és a napfordulók a megszokottól jelentősen eltérő időpontokban következnének be. „Először talán észre sem vesszük” – mondta Edson. „De végül eljönne az az idő, amikor július 4-ét ünnepelnénk, és havazna.”
Ki találta ki a szökőnapot?
A National Geographic szerint az emberi naptárak, valamint a Föld és a Nap pályája közötti eltérés évszázadokon át „káoszt” okozott, ami az ókori egyiptomi és kínai társadalmakat, majd később a Római Birodalmat is arra késztette, hogy megoldásokat találjanak ki. De semmi sem működött – egészen addig, amíg XIII. Gergely pápa be nem vezette a Gergely-naptárt és annak szökőéves rendszerét. Nem mindenki használja a Gergely-naptárt, és egyes kultúrák más-más módszereket találtak ki a Föld Nap körüli keringéséhez szükséges többletidő figyelembevételére. A héber naptárban például egy 19 éves időszakon belül bizonyos években egy plusz hónap van, hogy a vallási ünnepek igazodjanak a napszakokhoz. Azt már kevesebben tudják, hogy a szökőnap valójában február 24-re esik. Ez a furcsaság a római hagyományokra vezethető vissza. A régi római naptár ugyanis visszafelé számolt, vagyis a szökőnap a március 1-jét megelőző hatodik napra, február 24-re esett. Ezt a napot annak „kétszer mondásával” illették, így a római naptár szerinti szökőévekben február 24-ét február 24-e követte.
Miért van (majdnem) minden negyedik évben szökőév?
Bár a szökőévek általában négyévente következnek be, vannak kivételek. (Azoknak, akiket érdekel a matematika, ez azért van, mert a Földnek valójában nem 365,25, hanem 365,2422 napba telik, amíg megkerüli a Napot – így azzal, hogy négyévente egy plusz napot adunk hozzá, valamivel több időt adunk hozzá, mint amennyi ahhoz szükséges, hogy egy teljes keringés a naptári év hosszához igazodjon.) Egyesek szerint, ha négyévente hozzáadnánk egy szökőnapot, akkor „valójában több mint 44 perccel hosszabb lenne a naptár. Idővel ez a több mint 44 plusz perc az évszakok eltolódását is okozná a naptárunkban”. Ehelyett – magyarázza a múzeum – „a szabály az, hogy ha az év osztható 100-zal, de nem osztható 400-zal, akkor a szökőév kihagyható”. Például az 1900-as évet – amely osztható 100-zal, de nem osztható 400-zal – kihagyták, de a 2000-es évet nem. Legközelebb 2100-ban fogunk szökőévet kihagyni.
Mi történik, ha szökőnapon születtél?
Ha szökőnapon születtél, ne félj – nem kerülsz varázslatos időzavarba, és minden évben megünnepelheted a születésnapodat. A „szökőnaposok”, ahogy a február 29-én született babákat néha nevezik, egyszerűen választhatják, hogy a nem szökőnapos években március 1-jén ünneplik a születésnapjukat. Ha te ilyen vagy, boldog (kissé megkésett) születésnapot kívánunk!