Mint minden évben, idén is több száz fiatal, többször iskolázott, földlabdás facsemetét ültetnek az Újpesti Városgondnokság munkatársai kerület szerte, Újpest Önkormányzatának megbízásából. A fák ültetésére a tavaszi és az őszi időszak a legmegfelelőbb. Ősszel a vegetációs időszak végén, a tápanyagok felhalmozása után a fák nyugalmi állapotba kerülnek, majd a következő év tavaszán erednek meg. A faültetés előkészítése azonban hosszadalmas folyamat, mely szoros együttműködést igényel az Önkormányzat és a fasorfenntartásért felelős kollégák között.
A munka első része a fahelyek meghatározása: Fakataszteri rendszerből leszűrik a kellő adatokat (kivágott fák helyei, szabad fahelyek, létrehozható fahelyek). „A Budapest Főváros IV. kerület Újpest Önkormányzata Képviselő-testület 27/2021. (VII. 29.) önkormányzati rendelete alapján. Az Önkormányzat megbízásából közterületen kivágott fák esetében a pótlás mértéke a kivágott fás szárú növények darabszámának háromszorosa.” Ami azt jelenti, hogy minden Újpesti Városgondnokság által kivágott fa után 3 db új fát kell ültetni. A pótlási kötelezettséget a vonatkozó határozatban foglaltak szerint, kivágástól számított 1 éven belül ültetési időszakban kell teljesíteni.
A tervezett ültetési össz darabszám azonban nem csak a pótlandó fák számából tevődik össze. A végleges mennyiséget önkormányzatunk határozza meg. A helyszínlista viszonylag korán lezárásra kerül, hiszen mire az ültetési időszak elérkezik, még további folyamatokat is el kell végezni. Terepi munka, vagyis a fahelyek felkeresése: A beültetni kívánt fahelyeket egyesével meg kell vizsgálni (ez több száz darabot jelent), majd közmű-egyeztetéseket kell lefolytatni, a föld alatt húzódó lehetséges vezetékek miatt. Meg kell vizsgálni az adott környezet sajátosságait: fény és szélviszonyokat, valamint az adott talaj sajátosságait. Amennyiben egy fahely bármilyen okból kifolyólag nem ültethető be, úgy új fahelyet kell keresni.
Az idei őszi ültetéshez kiválasztott fahelyek jelölései már több helyen láthatóak a kerületben. Az előkészület itt azonban még messze nem ér véget, hiszen ki kell választani a megfelelő fajokat: Fontos olyan fafajtákat választani, amelyek jó várostűrő képességgel rendelkeznek, alkalmazkodnak a helyi éghajlathoz és talajviszonyokhoz. Az őshonos fajok általában jobb választásnak bizonyulnak, mivel ellenállóbbak a helyi környezeti kihívásokkal szemben. Miután minden fontos szempontot figyelembe véve kialakult a végleges fahelyek és fajták listája, felvesszük a kapcsolatot a faiskolákkal, hogy időben meg tudjuk rendelni a kívánt mennyiségű és minőségű csemetét.