Ne feledjük! Ma éjjel óraátállítás: Március 30-án, vasárnap hivatalosan is elkezdődik a nyári időszámítás. Éjjel kettőről háromra kell átállítani az óráinkat. Ezáltal egy órával kevesebbet fogunk aludni, viszont egy órával később is nyugszik le majd a Nap, vagyis egy órával tovább lesz világos.
Meddig kell még átállítgatnunk az órákat?
Eredetileg úgy volt, hogy 2021-től eltörlik az óraátállítást az Európai Unióban – mert csak elhanyagolható gazdasági haszonnal jár –, de ez nem valósult meg, és úgy néz ki már nem is fog, mert az Unióban képtelenek megállapodni abban, mely időszámításra álljunk át.
Magyarország a nyári időszámítást támogatná
Gulyás Gergely annak idején elmondta, a kérdés a magyar kormány felett áll, mivel az ügyben Európai Uniós döntés szükséges. A Miniszterelnökséget vezető miniszter legújabb álláspontja, hogy: „Megvoltunk eddig az óraátállítással, de ha meg kell szüntetni, akkor maradjon a nyári időszámítás.”
Sok előnye van az óraátállítás eltörlésének
A Magyar Alvás Szövetség korábban közzétett értékelése szerint az évi kétszer történő óraátállításnak az Európai Unióban eldöntött megszüntetése alvás-egészségügyi szempontból pozitív fejlemény. Az alvás és az ébrenlét évmilliókon át kialakult természetes ritmusának, a cirkadián ritmusnak a mesterséges (intézményes) megzavarása ugyanis az emberi szervezetre negatívan ható fáziseltolódási következményekkel jár. A fáziseltolódáshoz való alkalmazkodás ideje alatt a közérzet rosszabb, a teljesítményszint alacsonyabb, a koncentráló képesség, a toleranciakészség csökkenhet, elalvási és alvási nehézségek léphetnek fel, annak ellenére, hogy az élő szervezetek előbb-utóbb alkalmazkodnak a megváltozott viszonyokhoz – írta meg az álláspontot a portfolio.hu.