A C/2022 E3 (ZTF) jelű üstökös elég fényes lehet ahhoz, hogy szabad szemmel is megfigyeljük, amikor 2023 februárjának első napjaiban elhalad a Föld mellett.

A C/2022 E3 (ZTF) nevű üstökös jelenleg a belső Naprendszeren halad át. Január 12-én lesz legközelebb a Naphoz, majd február 1. és 2. között elszáguld a Föld mellett, majd 42 millió kilométerre megközelítve bolygónkat. Ha az üstökös tovább fényesedik, mint jelenleg, akkor szabad szemmel is láthatóvá válhat a sötét égbolton. Ezt azonban nehéz megjósolni az üstökösök esetében, de még ha a C/2022 E3 (ZTF) el is halványul, akkor is látható lesz távcsővel néhány napig.
A NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) adatai szerint, az üstökösnek körülbelül 50 000 éves periódusa van. Ez azt jelenti, hogy mielőtt január 12-én megközelítette volna a Napot, majd február 2-án 42 millió kilométerre megközelíti a Földet, utoljára a felső paleolitikum idején járt ilyen közel a Földhöz. Ez azt jelenti, hogy az utolsó emberek, akik észrevehették a C/2022 E3 (ZTF) üstököst, az utolsó jégkorszak idején élt, korai homo sapiensek voltak.
De mik az üstökösök? Az üstökösök lényegében fagyott gázok, kőzet és por halmazai. Amikor azonban megközelítik a Napot és felmelegednek, erőteljes kozmikus objektumokká válnak, és olyan módon okádják ki a gázokat és a port, amellyel az ikonikus alakujkat alakítják ki, az izzó magot és lángszerű csóvát, amely akár több millió kilométeren át húzódhat mögöttük.
És, hogy mi lesz a jövője a C/2022 E3 (ZTF) üstökösnek? Egyelőre a csillagászok sem tudtak megegyezni benne. Lehetséges, hogy elég energiát nyer ahhoz, hogy kirepüljön a Naprendszerünkből, de az is lehet, hogy elliptikus pályájához kötve marad egy újabb Nap körüli útra.