2022-ben a Hulladékhasznosító Mű, avagy a „szemétgető”, ahogy az emberek ismerik, több mint 40 éves fennállásának legnagyobb volumenű távhőtermelését érte el. A tavaly előállított hőenergia 14%-kal volt több, mint az eddig rekordnak számító 2021-es termelés.

Az 1982-ben üzembe helyezett Hulladékhasznosító Mű állami nagyberuházásként valósult meg Rákospalotán. Akkoriban a kapacitása évi 350 ezer tonna volt. Az évek során azonban fejlesztések tömkelegén esett át, amely nem csak a környezetet védte, hanem a kapacitását is bővítette. 2005 óta évi 420 ezer tonna kommunális szemét termikus hasznosítását teszi lehetővé, amely 13 ezer lakás fűtéséhez elegendő gőzt és 45 ezer lakás éves villamosenergia mennyiségét állítja elő.
Érdekes kérdés, hogy ezt a mennyiségű energiát hogyan termeli ki a Hulladékhasznosító Mű. Amikor megérkezik a hulladékszállító jármű az erőműhoz, a szállított szemetet egy, kifejezetten erre fenntartott, úgynevezett hulldékbunkerbe ürítik, ahonnan markolók segítségével egy tölcsérbe töltik a szemetet. Innen egy spirálon keresztül csúszik le a szemét a tűztérbe. Itt, egy 6 hengerből álló rostélyrendszeren keresztül égetik el a hulladékot. Az égetés nem teljesen tökéletes, az így keletkezett füstgázt megtisztítják a nehézfémektől és szennyezőanyagoktól. Az égetés során túlhevített 405 °C-os 40 bar nyomású gőz keletkezik, amelyet rávezetve a turbinára energiatermelésre használnak. Innen két felé áramlik a gőz. Egyrészről távfűtésre használják, másrészről a turbina kisnyomású házán végighaladva megforgat egy generátort, ezáltal villamosenergia termelődik.

A 2022-es év minden tekintetben egy előrelépés volt tavalyhoz képest. Köszönhetően annak, hogy ekkora mennyiségű távhőenergiát tudott a Hulladékhasznosító Mű termelni, egy lépéssel közelebb kerültünk az EU és Magyarország által előírt klímavédelmi célokhoz. Ezen célok szerint csökkenteni kell a földgáz arányát a távhőszolgáltatásban a jelenlegi 70%-ról 50%-ra. Ez a több mint egymillió GJ távhő nemcsak a gázfogyasztását csökkentette az országnak, hanem 62 ezer tonna CO2 kibocsátás-csökkenést is. A megtermelt hőenergia az FKF tájékoztatója szerint 33 ezer átlagos budapesti háztartás éves távhőigényét, valamint 40 ezer lakás villamos energia szükségletét fedezte.
Mártha Imre a Budapesti Közművek vezérigazgatója a következőket nyilatkozta a rekordmennyiségű termelésről: „A Budapesti Közművek fűtőerőművében elért 1.113 millió gigajoule rekordtermelés annak köszönhető, hogy immár második éve szorosan összehangoljuk az üzemeltetési és karbantartási tevékenységet. […] Nem állunk meg, a tervezett turbinacsere révén hamarosan közel tíz százalékkal növeljük a hulladékhasznosító mű energetikai hatásfokát, azaz még több távhőt és villamos energiát állítunk elő az évi mintegy 360-400 ezer tonna budapesti szilárd hulladékból.”