Nem létezhetne, mégis létezik

A James Webb teleszkóp tavalyi üzembe helyezése óta egyre tisztább képet ad az égitestekről, és rejtett jellegzetességeket tár fel. Most egy nemzetközi asztrofizikuscsoport által készített tanulmány teljesen megváltoztathatja a kozmoszról alkotott képünket is.

A tudósok a Nagy Medve közelében lévő, a James Webb űrteleszkóp által készített felvételeket megvizsgálva hat potenciális galaxist találtak, amelyek mindössze 500-700 millió évvel az ősrobbanás után keletkeztek. Nem az tette őket furcsává, hogy közel 13 milliárd évesek lehetnek, hanem az, hogy a csapat számításai szerint annyi csillaguk lehet, mint a Tejútrendszernek. A tudósok kifejtették, hogy a jelenlegi kozmológiai elmélet szerint nem létezhetnének, mert akkoriban nem lehetett volna elég anyag ahhoz, hogy a galaxisokban annyi csillag alakuljon ki, mint a miénkben.

Amit a tudósok a képeken láttak, az néhány homályos, de nagyon fényes fénypont, amelyek a műszereink számára vörösnek tűnnek, ami azt jelzi, hogy régi fénypontok. Joel Leja, a tanulmány egyik szerzője elmondta, hogy a tudósok általában arra számítanak, hogy fiatal és kicsi galaxisokat látnak, amelyek kékesen világítanak, amikor az ősi univerzumba kukkantanak, mivel ezek számunkra olyan „objektumoknak tűnnek, amelyek nemrég alakultak ki az ős-kozmikus levesből”. (Ne felejtsük el, hogy a fénynek időbe telik, amíg eléri a Földet, így lényegében visszanézünk az időben, amikor távcsöves képeket nézünk.)

„Először néztünk bele a nagyon korai univerzumba, és fogalmunk sem volt arról, hogy mit fogunk találni. Kiderült, hogy valami olyan váratlan dolgot találtunk, ami valójában problémákat okoz a tudomány számára. Megkérdőjelezi a korai galaxisképződés egész képét” – mondta Leja. A James Webb korábban még régebbi galaxisokról készített felvételeket, amelyek körülbelül 350 millió évvel az ősrobbanás után keletkeztek. De ezek aprócska méretűek, és nem kérdőjelezik meg az asztrofizikai ismereteinket.

Az, hogy ez a hat galaxis öregnek és masszívnak tűnik, azt jelenti, hogy röviddel az ősrobbanás után évente több száz csillag keletkezett bennük. Ehhez képest a Tejútrendszerben évente csak egy-két új csillag keletkezik. Továbbá ezek a potenciális galaxisok körülbelül 30-szor kisebbek, mint a miénk, annak ellenére, hogy ugyanannyi csillaguk van.

A tudósok elismerik, hogy fennáll a lehetősége annak, hogy az általuk látott homályos vörös pontok valami más, például halvány kvazárok vagy szupermasszív fekete lyukak. Az is lehet, hogy a valóságban kisebbek, mint amekkorára a tudósok számításaik alapján számítottak. A csapatnak további adatokra van szüksége, és arra, hogy spektroszkópiával ellenőrizzék az eredményeiket, de úgy gondolják, hogy valamikor jövőre hivatalos megerősítést kaphatnak.

Letette polgármesteri esküjét Dr. Trippon Norbert, megalakult az újpesti képviselő-testület!

Október 4-én, este tartott alakuló ülésén letette hivatali esküjét dr. Trippon Norbert, Újpest polgármestere és az új képviselő-testület tagjai, továbbá megválasztották az alpolgármestereket és megalakultak …

Tájékoztató Szociális Osztály megváltozott ügyfélfogadási rendjéről!

Újpest Önkormányzatának Szociális Osztálya felújítási munkálatok miatt – az ügyfélszolgálati idő változatlansága mellett – átmenetileg megváltozott ügyfélfogadási rendben, csökkentett kapacitással tudja fogadni az ügyfeleket. Arra …

Holnap indul az új ügyeleti rendszer Budapesten!

Október elsejével Budapesten is működésbe lép az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) által biztosított új ügyeleti rendszer. A mentőszolgálat közleménye szerint a nap 24 órájában elérhető lesz …

Új tranzakciós illeték!

Október elsejétől a pénznemváltásos ügyletek után már kiegészítő tranzakciós illetéket is kell fizetni az augusztusban jelentősen megemelt eddigin felül. Az év végéig élő díjstop miatt …

OVF szóvivő: a Duna teljes magyarországi szakaszán megindult az apadás

Bár az árhullám csúcsa kedd éjjel elhagyta az országot, és két hét után a Duna teljes magyarországi szakaszán megindult az apadás, Baja és Mohács térségében …