A francia kormány nyugdíjreformja miatt ismét összecsaptak a tüntetők a rendőrséggel Párizs központjában.

A több ezer tüntető tüzeket gyújtott, néhányan pedig petárdákat dobáltak a rendőrökre, akik könnygázt vetettek be az oszlatásukra. Ez már a második éjszakai zavargás volt azóta, hogy Emmanuel Macron elnök úgy döntött, hogy szavazás nélkül keresztülviszi a vitatott reformokat, amelyek célja a nyugdíjkorhatár 62-ről 64 évre emelése. Válaszul bizalmatlansági indítványt nyújtottak be kormánya ellen.
Az elsőt a függetlenek és a baloldali Nupes koalíció parlamenti képviselői írták alá, míg a másodikat a szélsőjobboldali Nemzeti Összefogás párt. Mindkettőt várhatóan a jövő hét elején vitatják meg. Marine Le Pen, a Nemzeti Összefogás parlamenti képviselőinek vezetője „a kormány teljes kudarcának” nevezte a nyugdíjváltozások keresztülviteléről szóló döntést.
A rendőrség több tucatnyi letartóztatást hajtott végre a Place de la Concorde téren, nem messze a parlament épületétől. Pénteken más francia városokban – nevezetesen Bordeaux-ban, Toulonban és Strasbourgban – is tiltakozásokra került sor. „Nem adjuk fel” – mondta egy tüntető az AFP hírügynökségnek. „Még mindig van remény arra, hogy a reformot visszavonják.

Egy másik képviselő a Reutersnek azt mondta, hogy a jogszabály szavazás nélküli keresztülvitele „a demokrácia megtagadása… az utcán hetek óta zajló események teljes tagadása”. A kormány szerint a nyugdíjakat érintő változtatások elengedhetetlenek ahhoz, hogy a rendszer ne legyen túlterhelt, és ne omoljon össze. Sokan, köztük a szakszervezeti tagok, azonban nem értenek ezzel egyet, és Franciaországban már több mint két hónapja heves politikai viták és sztrájkok zajlanak a kérdésről.
A közlekedés, a közszolgáltatások és az iskolák is érintettek, míg a hulladékgyűjtők munkabeszüntetése miatt több ezer tonna szemét maradt a főváros utcáin. Az üzemanyag-szállítások is akadoznak, és a tervek szerint az elkövetkező napokban leállítják a termelést egy nagy normandiai finomítóban. „A kormány vagy a miniszterelnök leváltása nem fogja eloltani ezt a tüzet, csak a reform visszavonása” – mondta a mérsékelt CFDT szakszervezet vezetője, Laurent Berger.