Kitekintő – Szerbia oktatási minisztere lemondott a tömeges lövöldözések után

Szerbia oktatási minisztere vasárnap benyújtotta lemondását, miután két tömeges lövöldözés – az egyik egy általános iskolában – 17 halálos áldozatot követelt. A szerb kormány felszólította a polgárokat, hogy adják le az összes nem regisztrált fegyverüket, különben börtönbüntetés fenyegeti őket.

Branko Ruzic oktatási miniszter volt az első szerbiai tisztviselő, aki a lövöldözések miatt lemondott, annak ellenére, hogy a vérontás után széles körben több magas rangú tisztviselőt is lemondásra szólítottak fel. Ruzic a „katasztrofális tragédiára, amely országunkat sújtotta” hivatkozott döntése indoklásaként.

Hétvégén temették el a szerdai, Szerbia fővárosában történt tömeges lövöldözés 9, valamint a csütörtöki tömeges lövöldözés 8 áldozatát. A 21 embert is megsebesítő erőszakos cselekmények megdöbbentették és feldúlták a balkáni országot, amely az egy főre jutó regisztrált fegyverek európai listájának élén áll, de ahol egy évtizede volt utoljára tömeges lövöldözés.

Ruzic nem sokkal az első támadás után sietett „az internet, a videojátékok, az úgynevezett nyugati értékek rákkeltő, káros hatását” okolni. Az ilyen kritikák gyakoriak Szerbiában, amely nem volt hajlandó teljes mértékben szembenézni a Jugoszlávia felbomlását kísérő 1990-es évek háborúiban játszott szerepével. A szerb háborús bűnösöket nagyrészt hősöknek tekintik, és az elmúlt években virágzott az orosz- és nyugatellenes hangulat, miközben a kisebbségi csoportok tagjai rendszeresen szembesülnek a zaklatással és néha fizikai erőszakkal.

Szerbiában legutóbb 2013-ban volt tömeges lövöldözés, amikor egy háborús veterán 13 embert ölt meg. A szerdai erőszakos cselekmény támadója – az ország első tömeges iskolai lövöldözése – egy 13 éves fiú volt, aki tüzet nyitott diáktársaira, megölve hét lányt, egy fiút és egy iskolaőrt.

Másnap egy 20 éves férfi véletlenszerűen tüzelt két közép-szerbiai faluban, nyolc embert megölve. Őt és az általános iskolai támadásban részt vevő fiút is elfogták. A fiú túl fiatal ahhoz, hogy büntetőjogi felelősségre vonják, ezért elmegyógyintézetben helyezték el. A férfit, akit Uros Blazic néven azonosítottak, elsőfokú gyilkossággal és fegyverek és lőszerek jogosulatlan birtoklásával vádolják.

A támadások indítékai egyelőre ismeretlenek. Blazic, akit nácibarát pólóban tartóztattak le, szombaton az ügyészek kihallgatása során azt mondta, hogy azért lőtt olyan emberekre, akiket személyesen nem ismert, mert félelmet akart kelteni a lakosokban – jelentette az RTS szerb állami televízió. Miközben az ország a múltjával és a közelmúltbeli lövöldözésekkel küzd, a hatóságok fegyverszigorítást ígértek, és közölték, hogy fokozzák a biztonságot az iskolákban és az egész országban.

Vasárnap a belügyminisztérium közölte, hogy a magánszemélyek hétfő és június 8. között átadhatják az illegálisan tartott fegyvereket anélkül, hogy vádat emelnének ellenük. Azok, akik figyelmen kívül hagyják a rendeletet, büntetőeljárást indítanak, és ha elítélik őket, akár évekig rács mögött maradhatnak – figyelmeztettek a kormány tisztviselői. „Felkérünk minden állampolgárt, akinek illegális fegyvere van, hogy tegyen eleget ennek a felhívásnak, menjen el a legközelebbi rendőrőrsre, és adja le azokat a fegyvereket, amelyekre nincsenek megfelelő okmányai” – mondta Jelena Lakicevic rendőrségi tisztviselő.

Az önkéntes átadás minden olyan lőfegyverre, robbanószerkezetre, például gránátra, fegyveralkatrészre és lőszerre vonatkozik, amelyet az emberek illegálisan tartanak otthonukban – mondta Lakicevic. Aleksandar Vucic szerb elnök a gyilkosságok óta tartott harmadik, a nemzethez intézett beszédében vasárnap azt mondta: „Több millió lőszert várunk így”.

A populista vezető bírálta a politikai ellenzéket is, amiért tüntetéseket tervez a kormánya ellen a válság kezelése miatt, mondván, hogy a megosztottság kimutatását ilyenkor „sehol a világon nem teszik meg. Ez rosszat tesz az országnak”.

Ellenzéki politikusok azzal vádolták Vucicot, hogy aláásta a két vádlott lövöldöző tisztességes eljáráshoz való jogát azzal, hogy azt jósolta, hogy a 20 éves férfi „soha többé nem látja meg a napvilágot”, és a 13 éves fiú orvosi adatait a szülei fizetésével együtt nyilvánosságra hozta. Az ellenzék azt is állította, hogy az elnök a nemzethez intézett televíziós beszédeit arra használja fel, hogy kemény, antidemokratikus és törvénytelen rendkívüli intézkedéseket hirdessen.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük