Dr. Trippon Norbert, Újpest alpolgármesterének gondolatai a most következő Városnapok margójára

A gyorsan fejlődő, már 53000 lelket számláló Újpest Andrássy Gyula belügyminiszter hozzájárulása után 1907-ben válhatott rendezett tanácsú várossá, alakuló közgyűlését 1907. augusztus 14-én tartották meg. Első polgármesterünk dr. Ugró Gyula lett. (Ő írta meg később az 1932-ben kiadott Ujpest, 1831-1930 monográfiát.) Ekkor már állt az Újpesti Városháza és az Újpesti Egek Királynéja Nagytemplom is. Egy másik ikonikus épületünk az Újpesti Víztorony azonban csak később, 1911-1912-ben épült meg.

Az I. világháború viszontagságai után Semsey Aladár előbb törvényhatósági biztosként, majd 1922-től egészen 1938-ig megválasztott polgármesterként vezette városunkat. A közigazgatásban tapasztalattal rendelkező, jogász végzettségű polgármester idején iparvárosunk tovább fejlődött, a lakosság száma robbanásszerűen nőtt, így 1929-ben megyei jogú város lettünk. Ebben a korszakban épült az UTE stadion, a Szülőotthon, az Árpád kórház főépülete, a Postapalota és sorolhatnám. Fejlődött az ipar, a közműhálózat és a kulturális élet is.

A II. világháború évei után 1950-ben csatolták városunkat Budapesthez, s megkezdődtek a tanácsrendszer évtizedei. Ezekben az időkben Újpest arculatában a legnagyobb változást lakótelepeink megépítése jelentette, melyek csak a rendszerváltáskor fejeződtek be Káposztásmegyeren. De kiemelendő lehetne akár metró kiépítése és sok más is ebből a korszakból.

A rendszerváltás évei részben a hagyományos gyáripar leépülését hozták, másfelől azonban az önkormányzati rendszer – kerületi keretek között ugyan – de Újpest önállóságának részbeni visszaszerzését is jelentette. Dr. Derce Tamás polgármester két évtizede alatt (1990 és 2010 között) bizonyos értelemben Újpest fundamentális „újraalapításáról” is beszélhetünk. Az új városháza (okmányiroda), a Megyeri úti bérlakások, a Károli Gáspár Református Egyetem, a Polgár Centrum, köztéri szobrok, Újpesti Napló, különböző hagyományaink megteremtése is ennek a korszaknak az eredményei számos más mellett. A 2010 utáni időkre már jóval többen emlékezhetünk.

Manapság minden nehézség ellenére városunk a saját lábán áll, s mind a mai napig szívünkben őrizzük egykori önállóságunk szellemiségét, életérzését, ápoljuk, erősítjük újpesti identitásunkat. Tiszteljük a múltunkat, nagy elődeinket, hagyományainkat. Hiszek abban, hogy mi újpestiek – akik olyan sokan ismerjük egymást személyesen is – valódi közösséget formálunk. Mi, újpestiek ugyanis nem idegenként élünk egymás mellett egy nagy városban, hanem igenis összetartozunk, igenis egymáshoz tartozunk.

Városvezetőként és polgármester-jelöltként is azon dolgozom, hogy az egykori gyáripari múlt után Újpest folyamatosan fejlődjék, s hogy utat nyissunk a jövőnek, egy zöld, nagyon és szerethetően élhető, egyre jobb hírű, egyre magasabb presztízsű, magyar város jövőjének. Azért is, hogy majd egyszer gyermekeink és unokáink is olyan elismerően beszélhessenek a mai korról, amilyennel mi beszélünk ma nagy elődeink idejéről.

Nem kérdés, mi újpestiek tudjuk, hogy összetartozunk. Hisszük, hogy Újpest ma, és mindig is a mi városunk, a mi otthonunk, melyre nagyon büszkék lehetünk!

Ezekkel a szavakkal kívánok kellemes városnapi időtöltést mindenkinek! A programok itt érhetőek el: https://www.facebook.com/events/1459976064857453

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük