Augusztus számos izgalmas csillagászati eseménnyel örvendeztetett meg bennünket, ezek közé tartozott a hatalmas telihold, valamint a Fiastyúk–Hold–Uránusz–Jupiter vonala az égen.

Augusztus számos izgalmas csillagászati eseménnyel örvendeztetett meg bennünket, ezek közé tartozott a hatalmas telihold, valamint a Fiastyúk–Hold–Uránusz–Jupiter vonala az égen, az egyik leggazdagabb meteorraj, a Perseidák és a hajnali Vénusz-szezon kezdete. A leglátványosabb esemény azonban még hátra van, amelynek során a Hold két csillagot is elfed, majd együtt áll a Szaturnusszal, és a hajnali égen óriásholddá változik.
Éjféli dupla csillagfedés
Augusztus 30-án szerda éjfélkor nem akármilyen eseménynek lehetünk szemtanúi. Hűséges égi kísérőnk a Bak csillagképben található két csillagot is elfed egymás után. Az esemény szabad szemmel sajnos nem látszik, de egy binokulár vagy távcső segítségével már teljes pompájában élvezhetjük a dupla fedést. Az észlelést érdemes elkezdeni kicsivel éjfél előtt, és a déli égboltra kell tekintenünk, ahol 22,5 fok magasságában megpillanthatjuk a 98%-os teliholdat. Égi kísérőnk sötét oldalán látható lesz két halvány csillag, a felső az 5,78 magnitúdós 37 Capricorni, amelynek távolsága tőlünk 88 fényév. Az alsó a 38 Capricorni már halványabb, csak 6,84 magnitúdós, és 181 fényévre van a Földtől. Először a 38-as számú csillag kerül takarásba, ami 00:0-kor fog megtörténni, majd a 37-es számú csillag 10 perccel később szintén eltűnik a Hold mögött. Az újra felbukkanásukra nem kell sokat várnunk, mivel 01:10-kor a 38 Cap csillag, majd 8 perccel később a 37 Cap is előbújik.
A Hold és a Szaturnusz együttállása
A következő látványos eseményre még aznap este sor fog kerülni, amikor az immár 100%-osra hízott Hold a legszebb gyűrűrendszerrel körülvett bolygóval áll együtt.

Holdunk története 4,51 milliárd évvel ezelőtt kezdődött, amikor is a Theia nevű, Mars méretű bolygó eltalálta a Földet. A becsapódás következtében hatalmas mennyiségű anyag került a világűrbe, amelynek egy része Föld körüli pályára állt, és egyre nagyobb méretű égitestté állt össze, amkor is megszületett a Naprendszerünk ötödik legnagyobb holdja. Az évmilliárdok alatt számos aszteroidabecsapódás érte, amelyek hatására vulkanikus tevékenység kezdődött, és a felszínre törő láva elárasztotta a felszínt, majd a kihűlése után fekete színű bazalt maradt hátra. Ezeket a területeket nevezzük tengereknek, amelyekben láthatunk krátereket, illetve hatalmas hegyvonulatokat. A telihold tökéletes alkalom, hogy gyönyörködjünk a sötét színű ősi tengerekben, a világosabb színű hegységekben és a több mint 100 km átmérőjű óriáskráterekben.
A Szaturnuszról a legtöbb embernek a hatalmas gyűrűrendszer jut eszébe, azonban számos izgalmas tulajdonsága is van ennek a gázóriásnak. Naprendszerünk második legnagyobb bolygója, a maga 116.000 km-es átmérőjével. Eddig 145 holdját azonosították, és ezzel nem csak a legszebb gyűrűvel, hanem a legtöbb kísérővel körülvett égitest lett.
Az együttállás észlelése
Szerdán 22:00-kor a délkeleti égboltra tekintve láthatjuk a hatalmas Holdat, 18,40 fokos magasságban, és pontosan fölötte 3 fokkal 0,42 magnitúdós fénylő pontként látszik a Szaturnusz. Az égi jelenség szabad szemmel is megfigyelhető, de binokulár segítségével már kalandozhatunk az égi kísérőnk felszínén, valamint a Szaturnusz gyűrűjét is megtekinthetjük. Természetesen egy nagyobb amatőr távcsővel már az óriáskráterekben lévő hegycsúcsokat is észlelhetjük, illetve a Titan holdat is megpillanthatjuk.
Óriáshold
A két égitest együttállásán kívül egy másik izgalmas jelenséget is megfigyelhetünk, amely a Holdhoz kapcsolódik. Égi kísérőnk 384.400km-es átlagos távolságban helyezkedik el, azonban a távolság folyamatosan változik, amelynek következtében minden hónapban van egy földközeli és egy földtávoli nap. Az mostani teleholdkor ez a távolság 354.000–356.000 km között lesz. A közelség következtében az égitestet 12%-kal nagyobbnak látjuk, mint amikor legtávolabb van a Földtől. Sajnos ez az eltérés nem elég nagy, hogy észrevehető legyen szabad szemes vagy távcsöves észlelésnél, azonban fényképeken nagyon jól meg lehet figyelni. A teliholdban egészen reggel 5:35-ig gyönyörködhetünk, majd lebukik a horizont alá.