Lajka a kutya volt az első élőlény, aki kijutott a világűrbe. Pontosan 66 éve, 1957. november 3-án lőtték fel Bajkonurból a Szputnyik–2 műhold fémgyomrában. A történelmi jelentőségű kísérlet célja az volt, hogy megismerjék a tudósok azt, hogy az űrutazás milyen hatással lehet a szervezetünkre. Így vált Lajka világ leghíresebb állatává.
A kutya 20 napos kiképzésben részesült, amely során a fellövést szimuláló centrifugatesztek mellett fokozatosan beszűkítették mozgásterét, hogy megszokja az űrkabin körülményeit. Ezután az ebet már 3 nappal a start előtt beköltöztették a kapszulába, 1957. november 3-án pedig egy R–7-es hordozórakétával feljuttatták a világűrbe.
A fellövés sikerrel járt, az állat 10 napot élt az űrben, mígnem az ételébe kevert méregtől – a lehetőségekhez képest humánus módon – elpusztult. Legalábbis ez volt a hivatalos verzió, 2002-ben viszont kiderült, hogy Lajka néhány órával a kilövés után már nem élt, vélhetően a felszállás okozta stressztől hunyt el. Küldetése viszont nem volt hiába való, hiszen a róla érkező adatok nyomán meggyőződtek a tudósok arról, hogy földi élőlények szervezete képes elviselni a világűr viszonyait, és kibírja a súlytalanság állapotát. Lajkának, a világ leghíresebb élőlényének így nagyon sokat köszönhetünk!