A Versenyszféra és a kormány Állandó Konzultációs Fórumának tagjai (kivéve Magyar Szakszervezeti Szövetség), valamint a kormány a múlt heti megállapodásnak megfelelően a mai napon hivatalosan is aláírták a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről, valamint a bérnövelési ajánlásról szóló megállapodást – tájékoztatta a Gazdaságfejlesztési Minisztérium az MTI-t hétfőn.
A munkaadók és munkavállalók megegyezésének értelmében december 1-től a minimálbér havi bruttó összege 15 százalékkal több, 266.800 forint lesz, míg a garantált bérminimum havi bruttó összege 10 százalékkal 326 000 forintra emelkedik.
A Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája, a Munkástanácsok Országos Szövetsége, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége, valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége által aláírt megállapodás ennek megfelelően is hangsúlyozza, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum két számjegyű emelése szociális indíttatású, célja pedig az, hogy folytatódjon a legalacsonyabb keresetűek bérének felzárkózása. A felek által aláírt dokumentum ajánlásként fogalmazza meg, hogy a vállalkozások az általános béremelés során – figyelembe véve a 2024-re prognosztizált inflációt – törekedjenek a bérek reálértékének növelésére.
A megállapodás mindezek mellett azt is rögzíti, hogy a felek tárgyalást kezdenek a minimális bérek rendszere megújításának olyan irányú koncepciójáról, amellyel a kötelező legkisebb bérek hosszútávon megőrizhetik vásárlóerejüket, valamint azt, hogy a felek elkötelezettek a kollektív szerződéskötés ösztönzésében. Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkár a megállapodás kapcsán kiemelte, hogy az aláírás egy rendkívül aktív és hosszú tárgyalássorozatot zár le, amelyben mindkét félnek komoly engedményeket kellett tennie, hogy a végső döntés megszülethessen.
A Pénzcentrum szerint ez alapján arra lehet számítani, hogy a jövő hónap elejétől azok juttatások is növekednek majd, amik a minimálbérhez vannak kötve – mint például a táppénz, a GYED és az álláskeresési járulék is. A lap részletesen listázta is, hogy decembertől hogyan alakulhatnak ezek a juttatások:
- a gyermekgondozási díj (GYED), illetve a nagyszülői GYED maximális összege 373 520 forintra emelkedik,
- a diplomás gyed összege alapképzés esetén 186 760 forintra (a minimálbér 70 százaléka), mesterképzés esetén pedig 228 200 forintra (a garantált bérminimum 70 százaléka) nő,
- a táppénz napi összege legfeljebb 17 787 forintra emelkedik,
- az adóalap-kedvezmény mértéke, melyre a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekkel élők jogosultak, 13 300 forintra nő havi szinten,
- a gyermekek otthongondozási díja (GYOD) havi 266 800 forintra emelkedik (ennek összege 2022-től megegyezik a minimálbér 100 százalékával),
- az álláskeresési járadék összege legfeljebb napi 8 893 forint lehet. (A folyósítás teljes időtartama alatt a járadékalap 60 százaléka, amely nem lehet magasabb a jogosultság kezdő napján hatályos minimálbér napi összegénél).
A lap azt írja, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter azt mondta, bár megállapodás megszületett, a hivatalos rendeletre azonban még várni kell. A kormány hamarosan megtárgyalja a javaslatokat és megalkotja a szükséges jogszabályokat.