Baljós jelek: egyre több magyar vesz fel hitelt a napi megélhetésének fedezésére

Rekordnagyságú, 10 ezer milliárd forint feletti bruttó hitelállományt halmozott fel szeptember végére a magyar lakosság a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.

A magas infláció, a megugró rezsi- és élelmiszerárak a hitelezésben is tükröződtek: hiába a magas kamatok, a fogyasztási hitelek népszerűek maradtak, a személyi kölcsönök állománya történelmi csúcsra került, a hitelkártya-tartozásoké rekordot döntött, a folyószámlahiteleké meredek ütemben emelkedni kezdett. 

Az MNB adatai alapján a háztartások hitelállományának 1,5%-a volt 90 napon túl késedelmes, bár bizonyos hiteltípusoknál ez az arány sokkal magasabb. A személyi kölcsönöknél a portfóliók 4,1%-át, az autóhiteleknél a 4,7%-át nem törlesztették már legalább 3 hónapja.

Megélhetési hitelezés az országban

A piaci alapú forint lakáshitelek állománya az idén kilenc hónap szinte alatt alig változott, egy év alatt 20 milliárd forinttal nőtt. Jobban fogytak viszont a támogatott hitelek, melyek összege 10 év után ismét 900 milliárd forint fölé nőtt.

A személyi kölcsönök állománya az év első kilenc hónapjában hozzávetőlegesen 70 milliárd forinttal nőtt, és 1385 milliárd forintos történelmi csúcsra került szeptember végére. A 19 százalék körüli átlagos kamaton felvett kölcsönöket már egyre nehezebben fizetik az ügyfelek, idén már folyamatosan 4% fölött volt a 90 napon túl késedelmes személyi hitelek aránya. A törlesztési moratórium idején peldául ez az arány 2% körül volt.

A bankok megerősítették, hogy míg korábban például lakásfelújításra vették fel a személyi kölcsönt a háztartások, 2023-ra megnőtt azok aránya, akik a napi megélhetésük fedezésére, vagy valamilyen más, drágább hitelük kiváltására használták ezt a kölcsönt.

Sokan már a babaváró kölcsönt sem tudják fizetni: a törlesztési moratórium megszűnése után a 30 napon túl késedelmes hitelek mennyisége szinte azonnal a négyszeresére ugrott, azóta pedig már a 3 hónapon túli, sőt, az egy éven túl késedelmes kölcsönöké is egyre magasabb.

A megélhetési hitelezés másik jele, hogy gyors ütemben nő a folyószámlahitelek állománya is: ez 375 milliárd forint volt a bruttó tartozás szeptember végén, ez alig marad el a júniusi 378 milliárdtól.

2024-ben várhatóan még tovább romlik majd a helyzet, hiszen letelik az ötéves türelmi idő a babavárót első körben felvett házaspárok számára. A Bank360.hu számításai szerint már legalább 1000 olyan hitel lehet, amit már nem tudnak majd rendesen fizetni az adósok.

 

 

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük