0,8 hektáron, azaz 8000 négyzetméteren erdőmegújítási munkálatokat végez a Pilisi Parkerdő Zrt. a Farkas-Erdőben. Az idősödő faállomány klímaváltozáshoz is igazodó megújítása ugyanis mostanra már elkerülhetetlen. Ezen megújítási munkák során az idegenhonos fajokat távolítják el az erdőből, melynek pótlásáról még a tavasz során őshonos fákkal gondoskodnak, a munkálatok a vegetációs időszakon kívül esnek.
„A legfontosabb feladat ezeknek az erőknek a folyamatos borításának a fenntartása. Itt ennek az erdőnek a folyamatos léte, folyamatos rekreációs kikapcsolódás biztosítása egy rendkívül fontos feladat. Három területrészen, folton végzünk majd beavatkozásokat, ahol megpróbáljuk majd a természetes folyamatokat leutánozni. Egy kisebb viharkárt imitálunk, ahol néhány fát egymás mellett eltávolítunk, ennek a helyén pedig megfelelő, a termőhelyhez illő őshonos fafajokat ültetünk el. A természetes folyamatnak, az erdőmegújulási fázisát fogjuk lemintázni” – mondta el lapunkank Rittling István, a Pilis Parkerdő Zrt. erdészetvezetője.
A Pilisi Parkerdő kifejezett figyelmet fordít az alsó szinten található növényekre, melyek természetes módon kezdték meg növekedésüket. Hasonló munkálatokat végeztek el a Pétérhalmi-erdőben még 2022-ben.
„Ott végzünk munkálatokat, ahol a legöregebb, sőt már lábon pusztuló egyedeket találunk, és a beavatkozás már elengedhetetlen. Terveink szerint az elkövetkező 2-3 hét lesz az az időszak amikor a kollégák itt fognak dolgozni. Hagyunk vissza holt fát, mert az a természetesség szempontjából nagyon fontos, utána erre a területre elültetjük a csemetéket” – mondta el a munkálatokról az erdészetvezető majd hozzátette: „Mi vendégek vagyunk itt az erdőben, így nagyon fontos, hogy vendégként is viselkedjünk. Tudni kell, viselkedni, kellő tisztelettel lenni az erdő irányába. Ez fontos a szakmai munka elvégzésénél is, de akkor is, mikor csak kikapcsolódásra, kirándulásra, futásra vagy kutyasétáltatásra használjuk az erdőt.”