A NASA Voyager 1 űrszondája egy 2023 novemberében felmerült műszaki problémát követően először végez normális tudományos műveleteket, írja a Nemzeti Űrügynökség.
NASA áprilisban részben megoldotta a problémát, amikor arra késztették az űrszondát, hogy elkezdje visszaadni a mérnöki adatokat, amelyek az űreszköz állapotára és egészségi állapotára vonatkozó információkat tartalmaznak. Május 19-én a missziócsapat végrehajtotta a javítási folyamat második lépését, és parancsot adott az űreszköznek, hogy kezdje meg a tudományos adatok visszaküldését. A négy tudományos műszer közül kettő azonnal visszatért a normál üzemmódba. Két másik műszer további munkát igényelt, de most már mind a négy műszer használható tudományos adatokat szolgáltat.
A négy műszer plazmahullámokat, mágneses mezőket és részecskéket vizsgál. A Voyager 1 és a Voyager 2 az egyetlen olyan űrszonda, amely közvetlenül a csillagközi teret vizsgálja, vagyis a helioszférán – a Nap által létrehozott mágneses mezők és napszél védőbuborékán – kívüli területet.
Bár a Voyager 1 újra tudományos tevékenységet folytat, további kisebb munkálatokra van szükség a probléma hatásainak eltüntetéséhez. A mérnökök többek között újraszinkronizálják az űrszonda három fedélzeti számítógépének időmérő szoftverét, hogy azok a megfelelő időben tudják végrehajtani a parancsokat. A csapat karbantartást végez majd a digitális magnón is, amely a plazmahullám műszer számára rögzít bizonyos adatokat, amelyeket évente kétszer küldenek a Földre. (A Voyager tudományos adatainak nagy részét közvetlenül a Földre küldik, és nem rögzítik).
A Voyager 1 több mint 24 milliárd kilométerre (15 milliárd mérföldre), a Voyager 2 pedig több mint 20 milliárd kilométerre (12 milliárd mérföldre) van a Földtől. A szondák idén töltik be működésük 47. évfordulóját. Ezek a NASA leghosszabb ideig működő és legtávolabbi űrszondái. Mindkét űrszonda elrepült a Jupiter és a Szaturnusz mellett, míg a Voyager 2 az Uránusz és a Neptunusz mellett is elrepült.