Február 10-én kiadta a KSH a szokásos havi jelentését az infláció mértékéről. Elemzői várakozásokhoz képest magasabb az infláció mértéke, és 2022 januárjához képest 25,7 százalékos, míg decemberhez képest 2,3 százalékos volt a fogyasztói árak növekedése.

A legnagyobb mértékű növekedést az élelmiszerárak adják. Tavaly, ugyanezen időszakhoz képest 44 százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak. A KSH jelentése szerint a kenyér, a tojás, a vaj és vajkrém, a sajt, a tejtermékek, az édesipari lisztesáru, a száraztészta, a margari , a péksütemények, a baromfihús és a tej drágult leginkább. A kenyér 80 százalékkal, a száraztészta 66,4 százalékkal, míg a baromfihús és a tej kicsivel több mint 48 százalékkal. Decemberhez képest 2,4 százalékkal növekedtek az élelmiszerárak és a tojás árán kívül minden termékkör ára emelkedett.

További érdekesség a jelentésből, hogy a lakossági energia ára is 52,4 százalékkal drágult, amely figyelembe véve a nemzetközi energiapiaci helyzetet, megdöbbentő. De, drágultak a szeszesitalok, a dohánytermékek és a szolgáltatások árai is. A helyzetet árnyalja, hogy az energiaárak decemberhez képest csökkentek, igaz a lakossági piaci ár fixálása miatt ez nem jelentkezik a számlákban.
Ahogy előző cikkünkben megírtuk, elemzők szerint ez lehet az infláció növekedés tetőzése, és innentől kezdve mérséklődni fog, amennyiben nem érik a magyar gazdaságot külső sokkhatások. Ezen a véleményen van Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is, aki egy nemrégiben közzétett Facebook videóban megígérte, hogy év végéig elérik az egyszámjegyű inflációt: „Azon dolgozunk, hogy az év végére egyszámjegyű legyen az infláció. A gazdaságpolitikai lépések be fognak érni, így a következő hónapokban meg fog indulni az infláció mértékének csökkenése.”