Még ígér a nyár jó pár napsütéses napot, így még lesz lehetőségünk a gyerkőcökkel strandolni. A nyaralás alatt a gyerekek is felszabadultabbak, és a sok új élmény hatására hajlamosak szeleburdin is viselkedni. Mikre érdemes odafigyelni? Mutatjuk!
Óvjuk a gyermek bőrét a naptól!
A kisgyermekek bőre nagyon érzékeny, ezért nyáron fokozottan védeni kell őket a káros napsugaraktól. Egyéves kor alatt a naptej használata még nem javasolt, a babákat kalappal és napernyővel kell óvnunk. Ha idősebb gyermekünk van, akkor 50-es faktorú fényvédőt vigyünk fel a bőrére, amit ismételjünk meg naponta többször is, és minden fürdőzés után. Ne hagyjuk ki a lurkó fülcimpáját, lábfejét és hónalját sem, ezekről a területekről hajlamosak lehetünk megfeledkezni.
2. Vigyük el úszásoktatásra, vagy tanítsuk mi!
Igazán akkor lehet felhőtlen a vízparti nyaralás, ha a családban mindenkinek megvan a kellő vízbiztonsága. Fontos ezért, hogy gyermekünk is megtanuljon úszni. A legtöbb úszótanfolyam alsó korhatára nagyjából a 3,5-4 éves kor, mivel a kisgyerekek nagyjából ebben az életkorban válnak képessé arra, hogy az órán megértsék és követni tudják az utasításokat. Emellett idegrendszerük ekkor válik elég éretté a mozdulatok és a légzés összehangolására. Már egészen kiskorától kezdve érdemes időnként felfújható karúszó, úszógumi vagy más segítő eszköz nélkül is bevinni a vízbe a gyermeket, mert így lesz „valós” élménye a vízről. Ha erre nem ügyelünk, kellemetlen élményként élheti meg az első szabadon úszást, amikor azt tapasztalja, hogy a vízben bizony el is lehet süllyedni.

3. Védjük ki a sérüléseket!
Nyaralás előtt célszerű a gyerkőcnek beszereznünk egy fürdőcipőt, hiszen gyakran játszik majd a strand homokjában, ami a tűző napon felforrósodhat. Ez a lábbeli akkor is jó szolgálatot tehet, ha a vízpart köves, vagy a vízben tengerisünök, éles szélű kagylók vagy sziklák fordulnak elő, ráadásul a fűben megbújó darazsak és más bogarak csípésétől is megóvja a kis talpakat. Ha mégis megtörténik a baj, legyen nálunk sebkezelő spray, viszketést, duzzanatot enyhítő kenőcs és vízálló sebtapasz a kisebb horzsolások, karcolások vagy csípések ellátására. A gyerekek feje is nagyon érzékeny, könnyedén napszúrást kaphatnak, így próbáljuk meggyőzni még a legsapkaellenesebb csemetét is, hogy viselje a fejfedőjét, ha nem szeretné a következő napot ágyban tölteni. Ne engedjük a gyermeket felhevült testtel vízbe ugrani, tanítsuk meg rá, hogy csak fokozatosan merüljön el, óvatosan locsolja le tarkóját, mellkasát, így meg tudja szokni a hőmérsékletkülönbséget.
4. Ügyeljünk rá, mit eszik-iszik a lurkó!
Mivel a kicsik a játék közepette hajlamosak figyelmen kívül hagyni a szomjúságérzetüket, rájuk különösen ügyeljünk. Próbáljunk vizet itatni velük, minél sűrűbben!