Jelen társadalmi körülmények között nem találkozott a lakossági igényekkel az a 132 darab segélyhívó oszlop, amelyet 2015-16-ban állítottak fel a főváros forgalmas csomópontjaiban, ezért ezeket leszerelik – közölte a Népszava megkeresésére a Fővárosi Önkormányzat.
A Népszava cikke szerint a segélyhívó oszlopokról a 112-es segélyhívó számot lehetett hívni. Az első, Deák téri oszlop 2015-ös átadáskor Tarlós István még arról beszélt, hogy 186 oszlopot terveznek felállítani, melyek wifi szórásra és panorámaképek készítésére is alkalmasak lesznek. Erre akkor több, mint fél milliárd Ft-ot különítettek el.
A segélyhívó oszlopok telepítéséről szóló szerződést végül Vitézy Dávid írta alá 2013-ban. Az oszlopok létjogosultsága már rögtön a beüzemelés előtt megkérdőjeleződött, hiszen sokak szerint az okostelefonok korszakában – már 2014-ben már 118 mobiltelefon jutott 100 magyarra, ideértve a nyugdíjasokat és csecsemőket is – indokolatlan egy 1,7 millió lakosú városba telepíteni ezeket. Az ilyen jellegű félelmeket később már a puszta tények is alátámasztották: a BRFK adatai szerint 2015. november 19. és 2016. június 30. között összesen 79 valós segélykérő hívást fogadott a rendőrség a oszlopokról, tehát egy-egy segélyhívó oszlopra 4-5 havonta jutott egy segélyhívás. Ez a szám 2022-re tovább csökkent, a tavalyi évben már csak 48 valós segélykérés érkezett az oszlopokról. A Főpolgármesteri Hivatal szerint az oszlopok tervezése és felállítása 316 millió forintba, üzemeltetésük pedig havi másfél millióba került.
Mivel a segélyhívó oszlopok ilyen mértékben kihasználatlanok, ezért a magas üzemeltetési költségek mellett már nem gazdaságos a működtetésük, így a városvezetés nem kívánta sem meghosszabbítani, sem pedig újra megkötni az üzemeltetési szerződést.