Ha ősz, akkor sütőtök: ez a zöldség elválaszthatatlan eleme az évszaknak, legyen szó akár díszekről, akár a narancs-piros színekben vibráló évszak idényzöldségekkel tarkított gasztronómiájáról van szó. Az őszi hónapok csemegéje nemcsak finom, hanem kiváló vitaminforrás is.
A főleg októberben beérő sütőtök Mexikóból és Texas vidékéről származik, a spanyolok hozták be Európába Amerika felfedezése után. Európában az elsők közt Leonhard Fuchs, német botanikus említi meg Füveskönyvében 1523-ban. A népi gyógyászatban a régi időkben a tökmagot húgyhólyag- és veseproblémákra, húgyúti- és májbetegségek kezelésére, a terméshúst pedig sebgyógyításra használták.
A sárga színű zöldség olajok, zsírsavak, fehérjék, szénhidrátok és rostok gazdag forrása. A tökmag nagy mennyiségben tartalmaz linolsavat, linolénsavat, E-vitamint és karotinoidokat, valamint jelentős szeléntartalma mellett további nyomelemek is megtalálhatók benne, így például mangán, cink, illetve réz is.
Habár nyakunkon a Halloween, és lassan készülnek a tökök is, de fontos megjegyezni, hogy a sütőtöknek nem minden fajtája ehető! 2018-ban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) hívta fel az élelmiszerüzletek figyelmét, hogy a tökféléket különítsék el a dísztököktől, ugyanis Franciaország már korábban jelezte az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóságnak, hogy a halloweenre használt dísztök mérgező, a tökfélék okozta ételmérgezések száma jelentősen megemelkedett, és az esetek száma évről évre nő.
Igazi vitaminbomba
A sütőtök rengeteg béta-karotint tartalmaz, ez az anyag adja narancssárga színét. A béta-karotin az egészséges látáshoz nélkülözhetetlen A-vitamin előanyaga, egyben antioxidáns is. Az antioxidánsok a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek kialakulásában szerepet játszó szabad gyökök ellen hatnak. A sütőtök termése jelentős mértékben tartalmaz C-vitamint, ami támogatja az immunrendszert, így könnyebben megúszhatjuk az őszi hónapokra jellemző náthás, meghűléses megbetegedéseket. Magas rosttartalma miatt a sütőtök fogyasztása nagyban segíti az emésztés, a zöldségben rejlő kálium pedig szervezetünk folyadékháztartásának szabályozásában játszik szerepet. Húsának kalóriatartalma alacsony, egészséges, és vitaminban gazdag.
A tökmagot se dobjuk el!
Az akár 15-40 cm átmérőjűre is megnövő zöldség rengeteg magot tartalmaz, melyet az orvoslásban is felhasználnak. 100 g tökmag 500 kalóriát és több mint 45 g zsírt tartalmaz, 20 g tökmag olajtartalma pedig egy evőkanálnyi olajnak felel meg. A tökmagolaj telítetlen zsírsav-aránya igen magas, így ez az értékes növényi olaj megkönnyíti a szervezet számára a tápanyagok felvételét.
A tökmagban lévő fitoszterol hormonális folyamatokon keresztül rendkívül jó hatással van a prosztatára, míg a szterolok különböző anyagcsere-folyamatokat normalizálnak. A tökmagban lévő szelénnek antioxidáns és gyulladásgátló hatása is van, míg a tokoferol ugyanezen hatások mellett erősíti a kötőszövetet és az izmokat.
A sütőtök, mint Halloween-i dekoráció
A sütőtök lámpás a Halloween ünnepének tradicionális szimbóluma, mely hagyomány az USA-n keresztül Írországból jutott el Magyarországra is.
A Halloween eredetileg a katolikus Írország népszokásából származik, melyet a mindenszentek előtti éjszakán ünnepelnek október 31-ről november 1-re virradóan. Egy ír legenda szerint nevét egy Jack O’Lantern nevű részeges kovácsról kapta, aki többször is kijátszotta az ördögöt. Amikor Jack meghalt, lelke a menny és a pokol között rekedt, mivel a mennybe nem engedték be, mert élete során bűnös módon élt, viszont az ördög sem akarta a pokolba befogadni, mert régi csíne miatt neheztelt Jackre. Végül az ördög szánta meg, és egy izzó fadarabot dobott Jacknek a pokol katlana alatt lobogó tűz parazsából. A parazsat Jack egy marharépába tette, amit a nyugtalan lelkének szánt, világító lámpásként. Azóta Jack lelke ennek a lámpácskának a fényénél keresi a megnyugvását.
Az ír néphagyományt követő Amerikában a legendában eredetileg szereplő takarmányrépát a narancssárga színű, Amerikában őshonos, látványosabb, könnyen vigyorgósra kivájható sütőtök növény váltotta fel. Az USA-ból szélvész gyorsasággal ért el Európába a Halloween őrület, melynek első számú szimbólumai a világító tökök lettek.
Halloween Magyarországon
Magyarországon a halloweeni szokások a 2000-es évek elején kezdtek elterjedni, napjainkban főleg a gyermekek és egyetemisták körében népszerűek. A mára már elüzletiesedett, hagyományos angolszász ünnep alapvetően amerikai filmekből, képregényekből és gyermekeknek szóló könyvekből vált ismertté Magyarországon. Sokan már otthon, a családjuk körében is meghonosították ezt a szokást, a halloweeni bulik száma is megsokszorozódott. A magyar Halloween-t főként a kivilágított tökbe faragott arcok, valamint a jelmezes bulik jellemzik.