Drágulnak az üzemanyagok, újabb szakaszokon lesznek fizetősek az autópályák, változnak a családtámogatások. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat arról, hogyan is változik az életünk 2024-ben.
Az uniós szabályok miatt a kormánynak emelnie kell az üzemanyagokra rakódó adón. A NAV oldalán közzétett adatok szerint 2024 januárjától 41,4 forinttal drágul a benzin és a gázolaj adója is. Egész pontosan ebből a jövedéki adó emelése „csak” 32,6 forint literenként, azonban a 27 százalékos általános fogalmi adót a jövedéki adóval együtt számított árra teszik rá, így jön ki együtt a több, mint 41 forintos drágulás. A Mol december végén közölte, hogy az emelést két részletben vezeti be, először január elsején, azaz mától 20 forinttal, aztán pedig január 15-én 20 forinttal emeli az árakat. Az áremelés okán érdemes azt azért megjegyezni, hogy bár a kormány végig az EU-ra mutogat az ügyben, ám nem kellett volna egyből ekkorát emelni, megtehette volna, hogy fokozatosan emeli az üzemanyagokra rakódó adóterhet. Az adóemelésre azért volt szükség, mert gyengébb a forint, mint évekkel ezelőtt volt. Az EU szabályai szerint a benzinnél literenként 35,9 cent, a gázolajnál 33 cent a jövedéki adó minimális szintje, és ahogy gyengült a forint, eurócentbe átszámolva lementünk ez alá. Most egy olyan adót határozott meg a kormány, amely 420 forintos euróárfolyamnál is megfelelne az uniós szabálynak.
De nem ez lesz az egyetlen adóváltozás ebben az esztendőben: csökken például a túró rudira rakódó áfa, egészen pontosan az általános, 27 százalékos áfa helyett 18 százalékos adó terhel egyes olyan „desszert jellegű sajtkészítményt”. Adómentes lesz a lottónyeremény is.
Január elsejétől fizetős a teljes M0-s!
Az autósokat érinti a legtöbb fizetős változás. Rossz hír, hogy több mint kétszáz kilométerrel bővül a fizetős utak listája. Többek közt két új megye is felkerül a fizetősök közé, mégpedig Jász-Nagykun-Szolnok és Békés megyével. Mindennek megfelelően a idéntől a teljes M0-s, az M44-es autóút, illetve az M30 miskolci elkerülője is fizetőssé válik, így az újpestieknek is vigyázniuk kell, mikor átkelnek például a Megyeri hídon!
Drágulnak toábbá az autópálya-matricák is, a D1-es kategóriában a 10 napos matrica 900 forinttal lesz drágább (6400 forint), a havi 1460 forinttal (10 360 forint), míg az éves matrica 8070 forinttal (57 260 forint) drágul. A vármegyei matrica a D1-es kategóriában 880 forinttal lesz drágább és 6600 forintba kerül majd. És márciustól lesz egynapos matrica is, mégpedig 5150 forintért.
Átalakuló családtámogatások
Idéntől megszűnik a csok, helyette jön a csok plusz hitelprogram. Ebben a kamat maximum 3 százalék lehet, a hitel igényléséhez legalább egy gyereket kell vállalni, természetesen csak házasok vehetik igénybe, mégpedig azok, ahol a feleség még nem töltötte be a 41. életévét – amennyiben a feleség már várandós, akkor 2025 végéig 41. éves vagy annál idősebb is lehet. Ha teljesülnek a feltételek, úgy egy gyerekkel 15 millió, kettővel 30 millió, míg három gyerekkel 50 millió forinthoz lehet legfeljebb hozzájutni. A csok plusz használt és újépítésű ingatlan vásárlására, meglévő ingatlan bővítésére és családi ház építésére egyaránt fordítható, ugyanakkor telekvásárlásra nem.
Változás jön a Babavárónál is, ahol a hitel maximális összege 10-ről 11 millió forintra nő. A kölcsön végig kamatmentes marad, ha legalább egy gyerek születik, többnél pedig elengedik a tartozás egy részét vagy akár egészét is. Ennél a támogatási formánál a feleségnek 30 év alattinak kell lennie, igaz, 2024-ben még lesz egy átmeneti időszak, amikor a feleség 41 éves koráig igényelhetik a párok, ám csak akkor, ha már úton van a baba és igazolt a 12. hetes magzat.
A nyugdíjasokat érintő változások
2024. január 1-jétől a nyugdíjak 6 százalékkal emelkednek, miután a jövő évi költségvetési törvényben jelenleg 6 százalékos inflációval számol a kormány. Az emelés összesen 390 milliárd forintjába kerül a költségvetésnek, máshogy fogalmazva ennyivel több pénzből gazdálkodhatnak jövőre a nyugdíjasok. Persze, ha a 2024. januárja és augusztusa között ennél magasabb lesz az infláció, úgy novembertől kiegészítő nyugdíjemelésre vagy egyösszegű kompenzációra kerülhet sor.
Nem árt tudni azt sem, hogy 2024. február havi nyugdíjjal együtt utalják a már emelt összegű nyugdíj (vagy egyéb jogosító ellátás) 100 százalékával megegyező összegű plusz juttatást, azaz a 13. havi nyugdíjat. Amennyiben pedig 2024-ben a GDP-növekedés meghaladná a 3,5 százalékot (erre azért nagy pénzben ne fogadjunk), akkor novemberben akár nyugdíjprémiumot is fizethetne az állam.