Újpest ikonikus épületei: az Újpesti Állami Áruház

1950. január 1-je Újpest történetének fordulópontja, e napon a jelentős iparral rendelkező megyei jogú város egy csapásra Budapest IV. kerületévé minősült át. Az intézkedés hátterében Nagy-Budapest létrehozása állt, mely ugyan több települést is érintett, ám az összes közül Újpest volt a legnagyobb, mely városrészt ettől kezdve a „nagy múltú munkáskerület” titulussal illettek.

Ennek köszönhetően Újpest nem csak a budapestivé válás hátrányaiból– például közös kassza – részesült, de a munkáskerületeket érintő bőségesebb szociális jellegű szolgáltatásokból is. E kedvezményezettség csúcspontjának talán az tekinthető, hogy a városközpontban, az Árpád út és az István sarkán, a régi földszintes kis üzletsor helyén új áruházat avattak 1952-ben. A Rákos Pál tervei alapján felhúzott masszív, szocreál stílusú épület zárt homlokzatát egyértelműen annak a hatalmas Állami Áruház feliratú neonreklámnak rendelték alá, amelyet több száz méterről is látni lehetett. A főbejárat eredetileg az István úton volt, de volt egy másik bejárat az Árpád útról is. Az áruszállítás a József Attila utcai áruforgalmi kapun történt. A földszinti árkádsor kiszélesítette a járdát, mely lehetőséget teremtett a zavartalan kirakatnézésre.

Akkor…

Az Árpád úti homlokzat a jól megtervezett Állami Áruház feliratnak van alárendelve – ez elsősorban éjszaka érvényesült igazán. A főhomlokzat első emeleti ablakai szélesek, a második emeletiek keskenyebbek, könnyedebbé téve a homlokzatot, míg átriumos kialakítású belső tere a térérzetet növelte meg.

Évtizedeken keresztül tartotta magát a legenda, hogy Gertler Viktor rendező Újpesten forgatta a Kerekes János operettjéből készült Állami áruház című sikerfilmet. Később azonban kiderült, hogy a felvételek többsége az Úttörő Áruházban készült. „Állami” volt az is, ahogyan az 1949-ben alakult Állami Áruházak Nemzeti Vállalat 12 másik saját egysége is, amelyeket mind önálló néven (Lottó, Otthon, Verseny stb.) ismert a vásárlóközönség. Azonban a 13 közül csupán egy akadt, amelyet még a rendszerváltás után is „Állami”-ként emlegettek a helybeliek: az újpesti áruház. Később hivatalosan is megkapta az Újpesti „vezetéknevet”, de hívták Centrum, majd Skála Áruháznak is.

…és most.

Az Áruház az évek során nem sokat változott. Az épület régóta áll már változatlanul, miközben köré épült a városrész legfontosabb közlekedési csomópontja, a 3-as metró végállomása.  A kétemeletes áruház felső szintjein főként női/férfi/gyermek ruházati áruk, kiegészítők, lakásfelszerelések, lakástextilek és bőrdíszművek vásárolhatóak, míg a földszinten élelmiszerbolt üzemel.
Korabeli fotók: museum-digital.org

Letette polgármesteri esküjét Dr. Trippon Norbert, megalakult az újpesti képviselő-testület!

Október 4-én, este tartott alakuló ülésén letette hivatali esküjét dr. Trippon Norbert, Újpest polgármestere és az új képviselő-testület tagjai, továbbá megválasztották az alpolgármestereket és megalakultak …

Tájékoztató Szociális Osztály megváltozott ügyfélfogadási rendjéről!

Újpest Önkormányzatának Szociális Osztálya felújítási munkálatok miatt – az ügyfélszolgálati idő változatlansága mellett – átmenetileg megváltozott ügyfélfogadási rendben, csökkentett kapacitással tudja fogadni az ügyfeleket. Arra …

Holnap indul az új ügyeleti rendszer Budapesten!

Október elsejével Budapesten is működésbe lép az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) által biztosított új ügyeleti rendszer. A mentőszolgálat közleménye szerint a nap 24 órájában elérhető lesz …

Új tranzakciós illeték!

Október elsejétől a pénznemváltásos ügyletek után már kiegészítő tranzakciós illetéket is kell fizetni az augusztusban jelentősen megemelt eddigin felül. Az év végéig élő díjstop miatt …

OVF szóvivő: a Duna teljes magyarországi szakaszán megindult az apadás

Bár az árhullám csúcsa kedd éjjel elhagyta az országot, és két hét után a Duna teljes magyarországi szakaszán megindult az apadás, Baja és Mohács térségében …