1950. január 1-je Újpest történetének fordulópontja, e napon a jelentős iparral rendelkező megyei jogú város egy csapásra Budapest IV. kerületévé minősült át. Az intézkedés hátterében Nagy-Budapest létrehozása állt, mely ugyan több települést is érintett, ám az összes közül Újpest volt a legnagyobb, mely városrészt ettől kezdve a „nagy múltú munkáskerület” titulussal illettek.
Ennek köszönhetően Újpest nem csak a budapestivé válás hátrányaiból– például közös kassza – részesült, de a munkáskerületeket érintő bőségesebb szociális jellegű szolgáltatásokból is. E kedvezményezettség csúcspontjának talán az tekinthető, hogy a városközpontban, az Árpád út és az István sarkán, a régi földszintes kis üzletsor helyén új áruházat avattak 1952-ben. A Rákos Pál tervei alapján felhúzott masszív, szocreál stílusú épület zárt homlokzatát egyértelműen annak a hatalmas Állami Áruház feliratú neonreklámnak rendelték alá, amelyet több száz méterről is látni lehetett. A főbejárat eredetileg az István úton volt, de volt egy másik bejárat az Árpád útról is. Az áruszállítás a József Attila utcai áruforgalmi kapun történt. A földszinti árkádsor kiszélesítette a járdát, mely lehetőséget teremtett a zavartalan kirakatnézésre.
Akkor…
Az Árpád úti homlokzat a jól megtervezett Állami Áruház feliratnak van alárendelve – ez elsősorban éjszaka érvényesült igazán. A főhomlokzat első emeleti ablakai szélesek, a második emeletiek keskenyebbek, könnyedebbé téve a homlokzatot, míg átriumos kialakítású belső tere a térérzetet növelte meg.
Évtizedeken keresztül tartotta magát a legenda, hogy Gertler Viktor rendező Újpesten forgatta a Kerekes János operettjéből készült Állami áruház című sikerfilmet. Később azonban kiderült, hogy a felvételek többsége az Úttörő Áruházban készült. „Állami” volt az is, ahogyan az 1949-ben alakult Állami Áruházak Nemzeti Vállalat 12 másik saját egysége is, amelyeket mind önálló néven (Lottó, Otthon, Verseny stb.) ismert a vásárlóközönség. Azonban a 13 közül csupán egy akadt, amelyet még a rendszerváltás után is „Állami”-ként emlegettek a helybeliek: az újpesti áruház. Később hivatalosan is megkapta az Újpesti „vezetéknevet”, de hívták Centrum, majd Skála Áruháznak is.
…és most.